Scenariusz zajęć w klasie 3a

advertisement
Scenariusz zajęć w klasie III.
1. Termin realizacji – dowolny
2. Ośrodek tematyczny: Bezpieczeństwo w codziennym życiu.
3. Temat dnia: Jak uniknąć niebezpieczeństw czyhających w otaczającym nas
środowisku ?
1. Tematy kierunków edukacji:
a. polonistyczna - Swobodne wypowiedzi uczniów na temat rodzaju
niebezpieczeństw czyhających na nich w środowisku na podstawie
własnych doświadczeń. Recytacja wiersza Marcina Przewoźniaka
pt. „ Krzyknij nie ”. Układanie i głośne czytanie zdań rozkazujących.
b. środowiskowa – Pogadanka z policjantem na temat sposobów unikania
niebezpieczeństw w otaczającym nas środowisku.
c. matematyczna – Porządkowanie ułamków o mianownikach: 4, 6, 8.
d. plastyczna – Projektowanie znaczka pt. „NIE” symbolizującego odmowę.
2. Cele operacyjne:
uczeń ( wie, rozumie, zna )
a.

wie jakie niebezpieczeństwa czyhają na niego w
środowisku

wie w jaki sposób bronić się przed
niebezpieczeństwami

zna skutki używania: alkoholu, papierosów,
narkotyków

wie do kogo zwrócić się o pomoc w razie
niebezpieczeństwa

zna rodzaje zdań

rozumie cicho czytany tekst
b. uczeń ( umie, potrafi, stosuje ... )

umie wypowiedzieć się na temat głośno
przeczytanego tekstu

potrafi recytować wiersz

potrafi odczytać powstałe zdania

umie odczytywać i porównywać ułamki wg
podanego warunku

umie bezbłędnie dodawać w zakresie 30

potrafi zaprojektować znaczek w formie plastycznej
3. Cele wychowawcze:

kształtowanie umiejętności kulturalnego
zachowania się podczas pracy w grupach

kształtowanie umiejętności odróżniania dobrych
zachowań od złych

uwrażliwienie dzieci na niebezpieczne sytuacje
4. Metody wspierania aktywności dziecka:
a. informacyjne

wyjaśnienie – jakie niebezpieczeństwa czyhają na
dzieci
w otaczającym środowisku, jakie skutki niesie używanie: papierosów,
alkoholu, narkotyków, w jaki sposób zachować się w razie
niebezpieczeństwa

narracja – przedstawienie: wiersza, telegramu, testu

opis – demonstrowanie haseł, zdań
wykrzyknikowych oraz prac plastycznych
b. heurystyczne

problemowa – szukanie odpowiedzi na pytanie „
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w otaczającym nas środowisku
? ”. Wskazanie sposobów zachowania się w razie niebezpieczeństw,
samodzielne porządkowanie ułamków, dodawanie liczb całkowitych
w zakresie 30, projektowanie znaczka

dyskusji – wymiana myśli, poglądów na temat
znaczenia bezpieczeństwa w naszym życiu

dialog – swobodne wypowiedzi dzieci na temat
rodzaju niebezpieczeństw czyhających na dzieci w otaczającym
środowisku
5. Formy organizacyjne nauczania i aktywności ucznia
a. aktywność zbiorowa

jednolita – swobodne wypowiedzi, recytowanie
wiersza

jednolita grupowa – wyszukiwanie określeń
dotyczących niebezpieczeństw, czytanie haseł

zróżnicowana – porządkowanie ułamków i
odczytywanie haseł
b. aktywność indywidualna

jednolita – rozwiązywanie testu

zróżnicowana – projektowanie znaczka
6. Środki dydaktyczne w inicjowaniu czynności uczenia się dzieci
a. konwencjonalne

kartki papieru

telegram

wiersz

ilustracja z numerem telefonu policji

rozsypanka

paski papieru z napisanymi hasłami

podręcznik

tekturowe krążki

kredki

mazaki

liczydełka ułamkowe
Przebieg zajęć w dniu pracy.
Realizacja założeń edukacyjnych.
Kierunki
edukacji
polonistyczno –
środowiskowa
Przebieg zajęć
1. Odczytanie telegramu przesłanego
przez pana „Kleksa”
 swobodne wypowiedzi dzieci nt. treści
telegramu
 wspólne zastanowienie się nad
tematem lekcji.
Środki
dydaktyczne
rysunek
telegramu
2. Próba wymienienia niebezpieczeństw
czyhających na dzieci w otaczającym
środowisku ( praca w grupach – dzieci
zapisują je na kartkach i głośno
odczytują ).
3. Odpowiedzi dzieci na pytanie „Do kogo ilustracja
z numerem
zwracamy się o pomoc w razie
niebezpieczeństwa ?” i „Jaki jest numer telefonu
telefonu na policję ?”.
4. Pogadanka z policjantem.
5. Podziękowanie panu policjantowi
– wręczenie kwiatów.
polonistyczna
6. Recytacja wiersza Marcina
Przewoźniaka pt. „Krzyknij nie”.
matematyczno –
polonistyczna
7. Porządkowanie ułamków od
największego do najmniejszego
i odczytanie haseł – zdań
wykrzyknikowych
 zawieszenie na tablicy odgadniętych
przez dzieci haseł
 głośne odczytanie wszystkich haseł.
rozsypanka,
liczydełka
ułamkowe
napisy
z hasłami
polonistyczno –
środowiskowa
8. Zapisanie tematu lekcji
„Niebezpieczeństwa czyhające
w otaczającym nas środowisku”
– przepisanie haseł do zeszytu.
polonistyczno –
matematyczna
9. Rozwiązanie testu sprawdzającego
„Czy jesteśmy przygotowani
do uniknięcia niebezpieczeństw”
– praca samodzielna.
 podliczenie punktów i odczytanie
wyników.
podręcznik
plastyczna
7. Projektowanie znaczka
symbolizującego odmowę.
tekturowe
krążki
11. Demonstrowanie i ustne opisywanie
własnych prac.
12. Podsumowanie zajęć.
Ocena aktywności dzieci na zajęciach.
Opracowała: mgr Marzanna Chodorowska
Download