2 CELE - Scholaris

advertisement
Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji
1 TEMAT LEKCJI:
Sito Erastotenesa.
2 CELE:
2.1 Wiadomości:
Uczeń potrafi:
•
podać definicję liczby pierwszej i naturalnej;
•
opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.
2.2 Umiejętności:
Uczeń potrafi:
•
opisać działanie algorytmu opartego na sicie Eratostenesa;
•
zapisać algorytm sita Eratostenesa za pomocą listy kroków;
•
zapisać algorytm sita Eratostenesa za pomocą schematu blokowego;
•
scharakteryzować zakres sprawdzanych liczb w trakcie wyszukiwania;
•
zaimplementować sito Eratostenesa w VB .NET do wyszukiwania n liczb
pierwszych.
3 METODY NAUCZANIA
•
pogadanka;
•
laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE
•
Visual Studio .NET;
•
zestawy zadań i programów; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl;
•
e-podręcznik, rozdział 22: Poławiacze liczb pierwszych; materiały dostępne w portalu
www.programuj.edu.pl.
Algorytmika i programowanie
1
Scenariusz lekcji
5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE
•
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym
MS VB .NET i Power Point;
•
projektor multimedialny.
6 PRZEBIEG LEKCJI
Algorytmika i programowanie
2
Scenariusz lekcji
Faza realizacyjna
Faza przygotowawcza
Etap
Zadanie
Przebieg realizacji
Uwagi do realizacji
Czynności
organizacyjne (5 min)
Przypomnienie
wiadomości
potrzebnych do
przeprowadzenia lekcji
(5 min)
- przypomnienie pojęcia liczby pierwszej i liczby naturalnej;
Sito Eratostenesa (10
min)
- podanie tematu lekcji i zainteresowanie uczniów jej treścią;
E-podręcznik: strona 22.1
- przypomnienie algorytmu sprawdzania, czy liczba jest liczba pierwsza;
- wyszukanie w Internecie informacji o Erastotenesie;
- wyszukanie w Internecie informacji o algorytmie wyszukiwania liczb
pierwszych, zwanym sitem Erastotenesa.
E-podręcznik: strona 22.5
- omówienie sposobu odnajdywania kolejnych liczb pierwszych za pomocą sita
Eratostenesa;
- analiza algorytmu sita pod kątem – jakie liczby sprawdzamy oraz w którym
momencie można zakończyć sprawdzanie liczb;
- zapisanie algorytmu sita Eratostenesa w postaci listy kroków;
- zapisanie algorytmu sita Eratostenesa w postaci schematu blokowego.
Napisanie aplikacji
wyszukującej kolejne
liczby pierwsze (20
min)
- otwarcie nowego projektu i zaprojektowanie interfejsu aplikacji według
scenariusza zadania;
- zaprojektowanie struktur danych potrzebnych do implementacji algorytmu
w VB.Net;
- omówienie praktycznej realizacji algorytmu – zaprojektowanie procedury
wyszukującej liczby pierwsze;
Zadanie3_22
E-podręcznik: strona 22.6
program
- napisanie programu odszukującego kolejne liczby pierwsze za pomocą sita
Eratostenesa;
- testowania aplikacji.
Algorytmika i programowanie
3
Faza
podsumowująca
Scenariusz lekcji
Podsumowanie i
przypomnienie o
zadanej pracy domowej
(5 min)
- przypomnienie poznanych pojęć;
- przypomnienie algorytmów dotyczących liczb pierwszych;
- pogadanka na temat czy uczniowie znają inne problemy, algorytmy związane
z liczbami pierwszymi;
-
zadanie domowe - propozycja napisania programu znajdującego wszystkie
wspólne dzielniki pierwsze w rozkładach dwóch liczb.
7 BIBLIOGRAFIA
[1]
[2]
[3]
[4]
[5]
Gantenbein H., Dunn G., Kalani A., Payne Ch., Thangarathinam T., MS Visual Basic.NET 2003 Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006.
Kimmel P., Visual Basic.NET Księga eksperta, Helion, Gliwice 2003.
MacDonald M., MS Visual Basic .NET księga przykładów, MicrosoftPress, Warszawa 2004.
Mackenzie D., Shakery K., Visual Basic .NET dla każdego, Helion, Gliwice 2002.
Sysło M. M., Algorytmy, WSiP, Warszawa, 1997.
8 ZAŁĄCZNIKI
8.1 Zadanie domowe
Napisać program znajdujący wszystkie wspólne dzielniki pierwsze w rozkładach dwóch liczb.
9 CZAS TRWANIA LEKCJI:
1 x 45 minut
Algorytmika i programowanie
4
Scenariusz lekcji
10 UWAGI
Algorytmika i programowanie
5
Download