Alkohol - droga donikąd cz. I

advertisement
SCENARIUSZ PRZEDSIĘWZIĘCIA EDUKACYJNEGO
Prezentowane poniżej przedsięwzięcie edukacyjne składa się z cyklu
dwóch zajęć: Alkohol - droga donikąd cz. I oraz Alkohol – droga donikąd cz. II
Jak i kiedy mówić „nie”?
Opracowały: Magdalena Pilip i Maria Łasocha
Temat: Alkohol – droga donikąd cz. I
Uwagi wstępne:
Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Mają
one charakter edukacyjny. Ich celem jest dostarczenie młodzieży podstawowych
wiadomości o alkoholu oraz jego oddziaływaniu na organizm ludzki, ujawnienie
nieprawidłowych przekonań na temat alkoholu (tzw. mity alkoholowe), a także
zwiększenie świadomości osobistego zagrożenia konsekwencjami picia
i nadużywania alkoholu.
Przed zajęciami jeden z uczniów przygotowuje krótki 5-cio minutowy referat nt.
alkoholu (patrz punkt 2 przebiegu zajęć).
Cele operacyjne:
Uczeń:
 Uczestniczy w burzy mózgów
 Wypisuje na tablicy pomysły swoich kolegów dotyczące sposobów
poprawy samopoczucia, dokonując podziału na sposoby naturalne
i chemiczne
 Przedstawia argumenty dowodzące, że droga chemiczna poprawy
samopoczucia jest drogą sztuczną i prowadzi do ograniczenia wolności
 Ogląda film video pt. „Alkohol – droga donikąd” i uczestniczy w dyskusji
na temat przyczyn i skutków popadania młodzieży w różne formy
uzależnień
 Wypełnia test wiedzy o alkoholu
Środki dydaktyczne:
arkusz szarego papieru, flamastry, karteczki z zapisanymi na nich tzw. mitami
alkoholowymi, kaseta wideo z filmem „Alkohol – droga donikąd”, telewizor,
magnetowid, kwestionariusze testu wiedzy o alkoholu
1
Przebieg zajęć:
1.Uczniowie biorą udział w burzy mózgów nt. „Co ludzie robią, żeby czuć się
dobrze lub poprawić swoje samopoczucie?” Jeden z uczniów, pod kierunkiem
nauczyciela, zapisuje na arkuszu papieru pomysły swoich kolegów, dzieląc
wcześniej arkusz na dwie części. Na jednej zapisuje naturalne sposoby
uzyskiwania zadowolenia z życia. Druga część zarezerwowana jest dla
chemicznych sposobów poprawy samopoczucia.
Podsumowanie: rozmowa na temat różnych sposobów poprawy samopoczucia,
nauczyciel zwraca uwagę, że droga chemiczna jest drogą sztuczną i prowadzi do
ograniczenia wolności.
2.Jeden z uczniów prezentuje, przygotowany wcześniej referat na temat
alkoholu. Referat powinien zawierać m.in. odpowiedzi na pytania: Co to jest
ETOH?, Jakie jest jego działanie i wpływ na organizm człowieka? (informacje
te można znaleźć w książce Jerzego Mellibrudy, Tajemnice ETOH, Warszawa
1995, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych)
3.Uczniowie w grupkach dwu lub trzyosobowych losują przygotowane przez
nauczyciela karteczki i mitami alkoholowymi (załącznik nr 1). Przez chwilę
zastanawiają się czy twierdzenia zapisane na ich kartkach są prawdziwe czy
fałszywe, następnie na forum grupy udzielają odpowiedzi starając się ją
uzasadnić.
Nauczyciel, w razie potrzeby, koryguje i uzupełnia wypowiedzi uczniów
(szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w książce Jerzego
Mellibrudy, Tajemnice ETOH na str. 21-24).
4.Uczniowie oglądają film video pt. „Alkohol – droga donikąd”. Po prezentacji
filmu biorą udział w dyskusji nt. przyczyn i skutków popadania młodzieży
w różne formy uzależnień.
Projekcja filmu trwa 27 min. Film ten zawiera m.in. opinie lekarzy nt. zagrożeń
wynikających z nadużywania alkoholu przez młodzież. Pokazuje także losy
młodych ludzi, którzy popadli w uzależnienie od alkoholu i konsekwencje tego
uzależnienia ( kaseta z filmem jest dostępna w Stacjach SanitarnoEpidemiologicznych, w razie trudności z wypożyczeniem, na zajęciach można
wykorzystać film o podobnej tematyce).
Praca domowa:
Uczniowie dostają przygotowane przez nauczyciela testy wiedzy o alkoholu
(załącznik nr 2). Każdy dostaje dwa testy: jeden wypełnia sam, a drugi daje do
wypełnienia koledze, który nie uczestniczył w zajęciach. Wypełnione testy
przynosi na następne zajęcia.
2
Temat: Alkohol - droga donikąd cz. II
Jak i kiedy mówić „nie”?
Uwagi wstępne:
Prezentowane poniżej zajęcia mają charakter psychoedukacyjny.
Uczniowie utrwalą sobie wiadomości z poprzednich zajęć, poznają techniki
i sposoby asertywnego odmawiania i będą trenowali umiejętność ich stosowania
w praktyce.
Cele operacyjne:
Uczeń:
 Dokonuje analizy odpowiedzi w teście wiedzy o alkoholu
 Zapoznaje się ze sposobami asertywnego odmawiania
 Wykonuje serię zadań dramowych ćwiczących asertywność
 Sporządza katalog cech charakterystycznych dla zachowania
asertywnego, agresywnego i uległego
 Wykonuje plakat pt. Alkohol – droga donikąd i tworzy mini – galerię
plakatów
Środki dydaktyczne:
kartki papieru, długopisy, plansza z 10 sposobami odmawiania (załącznik nr 4 ),
arkusze papieru, farby , kredki , flamastry.
Przebieg zajęć:
1.Uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela, omawiają test wiedzy o alkoholu
oraz porównują odpowiedzi dane przez siebie z odpowiedziami udzielonymi
przez kolegów nie uczestniczących w zajęciach.
2.Nauczyciel przekazuje uczniom podstawowe wiadomości nt. asertywności
i zachowań asertywnych (załącznik nr 3 ). Następnie wszyscy wspólnie pod
kierunkiem nauczyciela sporządzają katalog cech charakterystycznych dla
zachowania asertywnego, agresywnego i uległego. Jeden z uczniów dzieli
arkusz papieru na trzy części i spisuje katalog cech.
3.Uczniowie przypominają sobie trzy sytuacje, w których ktoś ostatnio poprosił
ich o zrobienie czegoś, a oni zgodzili się chociaż nie mieli ochoty. Każdy dzieli
3
kartkę na 4 części . W pierwszej rubryce krótko opisuje sytuacje, w drugiej co
zyskał , dzięki temu, że nie odmówił, w trzeciej co stracił , w czwartej – co by
się stało, gdyby w poszczególnych sytuacjach odmówił spełnienia prośby.
Następnie uczniowie najpierw indywidualnie, potem w grupach analizują swoje
„bilanse strat i zysków”, zastanawiają się, czy słusznie postąpili, jak
zachowaliby się teraz, gdyby te sytuacje się powtórzyły. Chętni uczniowie
wypowiadają się na forum: czy zawsze warto mówić „tak”, w jakich sytuacjach
lepiej powiedzieć „nie” –dlaczego, czy mają trudności z odmawianiem prośbom
innych ludzi; w jakich sytuacjach i komu najtrudniej jest odmówić.
4.Uczniowie zapoznają się w wywieszoną przez nauczyciela planszą
przedstawiającą 10 sposobów odmawiania (załącznik nr 4). Dobierają się
w pary, każda para dzieli się na osobę A i B. Pary maja za zadanie przećwiczyć
różne sposoby odmawiania, robią to wg podanego schematu: np.
Osoba A – „Piotrek, chodź ze mną po lekcjach do pubu na browarka”
Osoba B: - wymyśla odpowiedź według podanych na planszy punktów
Po przećwiczeniu odmawiania przez osobę B następuje zamiana ról.
Podsumowanie: uczniowie na forum grupy dzielą się wrażeniami i odczuciami,
mówią, w której roli czuli się najlepiej, który sposób odmawiania najbardziej im
odpowiadał.
5.Uczniowie dzielą się w pary (inne niż poprzednio), w parach tych chętni będą
odgrywać scenki. Uczestnicy otrzymują dokładny opis scenki, którą będą
odgrywać:
Scenka I: „Wracasz z nowym kolegą ze szkoły, kolega wydaje ci się fajny,
chciałabyś go lepiej poznać. Zaprasza cię on na piwo. W jaki sposób postąpisz?”
Scenka II: „Jesteś na imprezie, świetnie się bawisz. Nagle zauważasz, że grupa
osób siedzących w kącie pokoju podaje sobie coś z rąk do rąk. Jedna z tych
osób, znajoma, przywołuje cię gestem i proponuje, żebyś też się zaciągnęła”
Scenka III: „Jesteś u koleżanki, której rodzice wyjechali na jeden dzień.
Koleżanka proponuje, żebyście spróbowały alkoholu z barku”
Scenka IV: „Jesteś na imieninach u koleżanki, pijany chłopak, mimo twoich
odmów, po raz kolejny prosi cię do tańca”
Podsumowanie: osoby odmawiające dzielą się swoimi wrażeniami, mówią jak
czuły się w swoich rolach, które ze zdań były najskuteczniejsze podczas
odmawiania; pozostali uczestnicy wypowiadają się, jak oni zachowaliby się
w takich sytuacjach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują plakaty pt. Alkohol – droga donikąd. Na wykonanie
zadania mają tydzień, następnie ze zrobionych przez siebie prac tworzą, pod
kierunkiem nauczyciela, mini – galerię plakatu.
4
Załącznik nr 1
MITY ALKOHOLOWE
,,Ci, którzy mają mocną głowę mogą pić spokojniej”- prawda czy fałsz?
,,Piwo i wino to nie jest prawdziwy alkohol” – prawda czy fałsz?
,,Kierowca może się trochę napić” – prawda czy fałsz?
,,Problemy mają tylko prymitywni ludzie ze złych środowisk – prawda czy
fałsz?
,,Siła woli jest najważniejsza” – prawda czy fałsz?
,,Alkohol może być dobrym lekarstwem na dolegliwości” – prawda czy
fałsz?
5
Załącznik nr 2
TEST WIEDZY O ALKOHOLU
Odpowiedz na pytania:
1. Czy sprzedaż piwa jest w Polsce prawnie dozwolona osobom, które ukończyły:
a) 16 lat
b) 18 lat
2. Czy po wypiciu 1 do 2 butelek piwa człowiek swoich możliwości :
a) nie docenia
b) przecenia je
3. Roztwór alkoholu do odkażania działa silniej bakteriobójczo, gdy zawiera:
a) 60-70% alkoholu
b) 80-90% alkoholu
4. Po wypiciu alkoholu odporność człowieka na niską temperaturę otoczenia:
a) zwiększa się
b) zmniejsza się
5. Czy różne napoje alkoholowe (piwo, wino, wódka, koktajle) zawierają tę samą
substancję chemiczną o nazwie alkohol etylowy:
a) tak
b) nie
6. Czy w małym kieliszku wódki jest mniej więcej tyle samo alkoholu co w:
a) połowie butelki piwa
b) całej butelce piwa
7. Jaka dawka alkoholu jest śmiertelna dla człowieka:
a) 4 promile
b) 5 promili
8. Czy palenie papierosów i picie kawy zwiększa wpływ alkoholu na organizm
człowieka:
a) tak
b) nie
9. Czy waga, płeć i budowa ciała osoby pijącej mają wpływ na stężenie alkoholu we
krwi:
a) tak
b) nie
10.Czy lampka wina zawiera tyle samo alkoholu co mały kieliszek wódki:
a) tak
b) nie
11.W jakim kraju nie wolno sprzedawać napojów alkoholowych osobom, które nie
ukończyły 21 lat?
a)USA
b)Rosja
6
Załącznik nr 3
Asertywność jest to umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontakcie
z innymi. Zachowanie asertywne oznacza bezpośrednie, uczciwe i stanowcze
wyrażanie swoich uczuć, postaw, opinii lub pragnień w sposób respektujący
uczucia, postawy, opinie, prawa i pragnienia drugiej osoby. Zachowanie
asertywne różni się więc od zachowania agresywnego tym, że oznacza
korzystanie z osobistych praw bez naruszania praw innych osób. Asertywność
jest często mylona z agresją. W przypadku zachowań agresywnych sytuacje są
postrzegane w kategoriach „ja wygrywam, ty przegrywasz”. Ton głosu
w zachowaniu agresywnym różni się od tonu głosu w zachowaniu asertywnym –
często bywa hałaśliwy, pobrzmiewa w nim pogróżka lub sarkazm. Zachowanie
asertywne różni się też od zachowania uległego, zakłada bowiem działanie
zgodne z własnym interesem oraz stanowczą obronę siebie i swoich praw – bez
nieuzasadnionego poczucia winy i lęku. Asertywność jest umiejętnością
kluczową, kiedy trzeba się oprzeć naciskom m.in. w sprawie alkoholu czy
narkotyków. Asertywność nie stanowi gwarancji sukcesu, ale daje satysfakcję
z wyrażania własnych uczuć po to, by konflikt można było rozstrzygnąć bez
poczucia winy czy nieszczerości.
Techniki zachowań asertywnych:
Technika „czterech kroków”- określenie w jednym zdaniu (krótkim), na czym
polega problem (krok I), jakie w związku z tym przeżywa się emocje (krok II),
co się proponuje (krok III) i jakie to będzie miało konsekwencje (krok IV), np.
Robisz mi zarzut, że nie chce z tobą pójść do pubu na piwo. Jest mi przykro
i ogarnia mnie złość, że od picia piwa uzależniasz naszą przyjaźń. Myślę,
że moglibyśmy razem przejść się na Starówkę, będziemy mogli porozmawiać,
może spotkamy kogoś znajomego.
Technika „Zdartej płyty” – polega na wielokrotnym i stanowczym
powtarzaniu zdania kluczowego oraz parafrazie połączonej z nazywaniem
uczuć, np. „nie, nie pożyczę ci tej kasety”, „nie pożyczę ci kasety, bo nie
oddałeś mi poprzedniej”, „rozumiem, że to się zmieni, ale nie pożyczę ci
kasety” itd., aż do wycofania się osoby proszącej.
Technika „zasłony dymnej” – polega na tym, że gdy ktoś atakuje, nie mówimy
wprost o co chodzi; kluczowe w tej technice jest używanie zwrotów: możliwe,
że tak jest; chyba faktycznie....; być może....np. „być może źle zrobiłem”,
„chyba faktycznie nie pomyślałem...” Wytrąca się w ten sposób „broń agresji
słownej i zarzutów” rozmówcy. (więcej informacji można znaleźć w książce
Ewy Kosińskiej i Barbary Zachary: Profilaktyka pierwszorzędowa, Kraków
2003, Rubikon)
7
Załącznik nr 4
10 SPOSOBÓW ODMAWIANIA
1. Po prostu powiedz „NIE”
Pokręć głową: „Nie dziękuję. Nie mam ochoty. Nie myślę tego robić.”
2. Odejdź
Zasadą jest powiedzenie „nie”, nie więcej niż dwa razy i jeśli to nie
skutkuje, odejść – szybko i pewnie.
3. Zignoruj
Po prostu zignoruj, udawaj, że jesteś zajęty, w ogóle nie odpowiadaj.
4. Podaj powód
„Muszę iść do domu, spodziewam się telefonu. Przepraszam, mam inne
plany”.
5. Zmień temat
„Podobają mi się twoje adidasy, drogo kosztowały?”
6. Zażartuj
„Z rozkoszą, ale zaplanowałam uporządkować dziś szufladę ze
skarpetami”.
7. Oburz się
„Nie mogę uwierzyć w to co słyszę. Chyba nie mówisz tego poważnie”.
8. Powiedz komplement
„Jesteś fajnym chłopakiem, ale ten pomysł to niewypał”.
9. Zaproponuj coś lepszego
„Mam lepszy pomysł, chodźmy do mnie posłuchać nowej płyty”.
10.Rzuć wyzwanie
„Jesteś przecież moim przyjacielem, więc nie namawiaj mnie do czegoś,
czego nie chcę zrobić”
8
Download