KOSMOS - Profesor.pl

advertisement
KOSMOS - SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
W KL. II
Temat ośrodka: Pory dnia i roku
CELE:
Uczeń:
• Zna planety Układu Słonecznego;
• Zna postać Mikołaja Kopernika;
• Słucha tekstu czytanego przez nauczyciela;
• Określa nastrój utworu;
• Stosuje zasadę dotyczącą pisowni nazw planet;
• Czyta ze zrozumieniem;
• Odpowiada na pytania do tekstu;
• Potrafi mnożyć i dzielić w zakresie 30;
• Rozwiązuje zadania tekstowe metodą kruszenia;
POMOCE DYDAKTYCZNE:
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Podręcznik „ Wesoła Szkoła kl. II”;
Karty pracy „ Wesoła Szkoła kl. II”;
Słońce, planety, taśma malarska potrzebna do wykonania Układu Słonecznego na podłodze;
Karty pracy: tekst z lukami, tekst o pierwszych lotach kosmicznych, działania na mnożenie i
dzielenie - (karty o różnym stopniu trudności)
Informacje o kosmosie, wydania, encyklopedyczne;
Wydrukowane informacje o planetach;
Papierowe meteory, na których zapisane są wyniki mnożenia oraz fragmenty wiersza;
Wydrukowane zadanie z treścią;
Portret Mikołaja Kopernika;
Muzyka relaksacyjna;
Tekst do muzyki relaksacyjnej;
Karty ewaluacji;
Wydrukowany kosz i walizeczka;
Zagadnienia do podsumowania zajęć metodą „Kosz i walizeczka”
Gwoździe, śrubki, nakrętki, rękawice narciarskie;
Brytfanka, mąka, woda, piłeczki o różnej wielkości i różnym ciężarze;
Karty młodego astronauty: złota, srebrna, brązowa;
Pudełka i meteoryty do oceny.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie
2. Swobodne wypowiedzi na temat ilustracji w podręczniku.
3. Wyraziste czytanie wiersza pt. „ A może? ”
- Jaki nastrój ma utwór?
- Jak poeta wyobraża sobie kosmos?
- A jak ty sobie go wyobrażasz?
- Znajdź najśmieszniejszą, twoim zdaniem zwrotkę i przeczytaj ją. Pamiętaj o znakach
przestankowych.
4. Wprowadzenie do tematu. Zapoznanie z postacią Mikołaja Kopernika.
Nauczyciel występuje w roli M. Kopernika, jednocześnie demonstruje
( obraca globusem wokół jego osi i krąży wokół Słońca).
Np.
Występuję w roli M. Kopernika. A więc jestem wielkim polskim astronomem. To ja udowodniłem,
że Słońce jest nieruchome, a Ziemia krąży wokół niego. Piszą o mnie „ Polskie stworzyło go
plemię. Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię.” Ja też obliczyłem, że pełen obrót wokół Słońca
wynosi 365 dni i część dnia ( ¼). Z tych części doby po czterech latach utworzy się 1 dzień.
1
Dlatego co 4 lata rok jest o 1 dzień dłuższy(366 dni – 29 lutego).
Ja też udowodniłem, że Ziemia obraca się wokół własnej osi i zajmuje jej to 1 dobę. Dlatego
mamy dzień i noc.
Dzisiaj zabiorę was w kosmiczną podróż. Kosmos składa się z wielu milionów gwiazd wraz ze
swoimi planetami i innymi ciałami niebieskimi, np. księżyce, asteroidy, meteory. Nasza planeta
Ziemia znajduje się w Układzie Słonecznym.
Podczas naszej podróży będziecie mogli zdobyć kartę młodego astronauty. By zdobyć taką
kartą musicie wykazać się wiedzą i zdyscyplinowaniem.
(Uczniowie będą pracowali w grupach. Za poprawnie wykonane zadanie otrzymują 1 punkt- 1 meteoryt. Podobnie
będzie oceniana współpraca między uczniami. Tutaj nauczyciel będzie zabierał wcześniej przydzielone meteoryty.
Na koniec sumuje punkty.)
5. Praca w grupach – zdobywanie informacji o poszczególnych planetach.
Uczniowie otrzymują materiały na temat planet. Zadaniem grupy jest przeczytanie informacji
i zapisanie najważniejszych. Na tablicy zapisane są pomocnicze pytania.
6. Prezentacja planet przez liderów grupy. Odszukanie planety w Układzie Słonecznym
przedstawionym symbolicznie na podłodze. Uczniowie zajmują miejsca przy swojej planecie.
7. Zabawa ruchowa – Planety
„Planety” krążą po swoich orbitach wokół Słońca w rytmie ćwierćnut.
Kierowani pytaniami dochodzą do wniosku, że planety leżące najbliżej Słońca okrążają je więcej
razy niż te, które są od niego bardziej oddalone.
Odwracają planety, przy których stoją i czytają czas okrążenia swojej planety wokół Słońca.
8. Szukanie meteorów.
Każda „planeta” ma wykonać działania na mnożenie i dzielenie w zakresie 30. Po dokonaniu
obliczeń uczniowie szukają w Układzie Słonecznym meteoru, na którym jest ich wynik. Tylko
jedno działanie ma zapisany wynik.
Np.
Jowisz
Jedno okrążenie wokół Słońca
to 12 lat ziemskich.
Oblicz.
Tylko jeden wynik spośród działań jest zapisany na meteorach.
Odszukaj go, zabierz i wróć na swoją planetę.
5x6=
15 : 3 =
6x4=
Uczniowie słabsi mają działania o takim samym wyniku. Jest ich mniej.
9. Nauka wiersza o planetach.
Na odszukanych wcześniej meteorach znajduje się fragment wiersza. Każda grupa uczy się go
na pamięć. Uczniowie w odpowiedniej kolejności recytują wiersz.
Dziesięć planet Słońce okrąża,
Planeta Ziemia pośród nich zdąża.
Merkury pierwszy, Wenus w linii,
Ziemia jest tuż za nimi.
A potem Mars czerwony cały
Jowisz największy, ogromem wspaniały.
Planeta Saturn ta z pierścieniami
Uran, Neptun, Pluton są też planetami.
Taki jest planet porządek odwieczny
Od kiedy powstał Układ Słoneczny.
10. Praca z kartami pracy. Pisownia nazw planet wielką litera.
- Uzupełnianie zdań z lukami. Zdania dotyczą znajomości planet.
Wyciągnięcie wniosku.
Nazwy planet piszemy wielką literą.
- zapis w zeszycie poznanej reguły.
2
11. W przestrzeni kosmicznej - doświadczenie „Wkręcanie śrub”.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że za chwilę przekonają się, jak to jest być astronautą
pracującym w części ładunkowej statku kosmicznego. Uczniowie pracują w rękawicach
narciarskich. Należy na śrubę nałożyć nakładkę i nakrętkę. Pracę w rękawicach można
porównać do pracy astronautów w rękawicach kosmicznych.
12. Rozwiązywanie zadań z treścią metodą kruszenia.
•
Do sklepu przywieziono 20
kombinezonów. W pierwszym dniu
sprzedano 4 kombinezony czerwone i 5
kombinezonów niebieskich.
W drugim dniu sprzedano 6
kombinezonów czerwonych
i 3 niebieskie.
Metoda polega na zapisaniu jak największej liczby pytań do zadania bazowego, które jest
zadaniem rozbudowanym z większą ilością danych. Następnie obok pytań zapisuje się
odpowiednie działania. Wybiera się dowolne działanie i układa się do niego nowe zadanie
tekstowe.
13. Relaksacja. „Podróż w przestrzeń kosmiczną”
Nauczyciel przy muzyce relaksacyjnej czyta tekst. Uczniowie leżą na dywanie.
Siedzicie wygodnie i swobodnie. Jest wam miło i przyjemnie. Spokojnie oddychacie. Wasza
wyobraźnia przeniesie was teraz w niezwykłą podróż w przestrzeń kosmiczną. Zamiast
spodenek i koszulki zakładacie świecący strój, bardzo ciężki. Waży on tyle, co wszystkie ubrania
w waszej szafie. Głowa robi się ciężka, bo jest zamknięta w przeźroczystej, twardej skorupie.
Nikt was nie słyszy. Nagle pojawia się lśniący statek kosmiczny. Wchodzicie do niego po
drabinie, zapinacie pasy w fotelu. Startujecie! Potężna rakieta unosi się w górę. Zaczyna
szarpać kabiną. Wszystko się trzęsie. Jakaś niewidzialna siła wciska was w fotel. Jesteście
coraz dalej od powierzchni Ziemi. Po 8, 9 minutach nacisk siły słabnie. Jesteście 113
kilometrów nad Ziemią. Nic już nie drga, jest cicho. Coś dziwnego zaczyna się dziać z waszym
ciałem. Ręce unoszą się w powietrzu. Także ciało uwalnia się z fotela i zaczyna unosić się jak
bańka mydlana. To stan nieważkości. Ważycie tyle, co piórko. Ojej! Chyba zaczyna się wam
kręcić w głowie. Wydaje się wam, że głowa to balon, który zaraz pęknie. W końcu zaczyna się
rozluźniać. Ale dobra zabawa!
Przyszedł czas na posiłek. Sięgacie po plastikową torbę przyczepioną do ściany rzepami.
Robicie w niej dziurkę, wlewacie gorącą wodę i obiad już gotowy. Wodę musicie pić z
zamkniętego kubka przez słomkę, żeby nie zaczęła się wylewać.
Podchodzicie do okrągłych okien promu. Widok zapiera wam dech: rozświetlone niebo, gwiazdy
świecące na czerwono, niebiesko i żółto.
Nagle czujecie na sobie znowu skafander, wasze ciało jest przypięte do fotela. Powracacie tam,
gdzie rządzi grawitacja. To była wspaniała wyprawa.
14. Czytanie ze zrozumieniem.
Uczniowie czytają tekst (dla słabszych łatwiejszy) dotyczący pierwszych lotów kosmicznych.
Pisemnie odpowiadają na pytania do tekstu.
15. Podsumowanie zajęć – metoda „Kosz i walizeczka”
Uczniowie decydują, które z zagadnień omawianych podczas zajęć są najważniejsze i trzeba je
zapamiętać, a które są mniej istotne i można je umieścić w „koszu”.
Czym jest Słońce?
…………………………………………………..
Zasada dotycząca pisowni nazw planet.
…………………………………………………...
Ile planet znajduje Się w Układzie Słonecznym?
…………………………………………………..
Kto udowodnił, że Ziemia krąży wokół Słońca?
………………………………………………….
Co to jest meteoryt?
…………………………………………………...
Ile trwa okrążenie Słońca przez poszczególne planety?
………………………………………………..
3
Ile trwa okrążenie Słońca przez Ziemię?
………………………………………………….
Jak nazywał się pies, który był pierwszą żywa istota w
kosmosie?
…………………………………………………
Jak nazywał się pierwszy Polak, który był w kosmosie?
16. Ewaluacja zajęć.
Ewaluacji podlega opanowanie podstawowych wiadomości na temat kosmosu.
Młody astronom
1. Układ Słoneczny składa się: (0 – 1 p.)
z 9 planet
z Ziemi i Słońca
ze Słońca i 9 planet
2. Zaznacz wszystkie dobre odpowiedzi. ( 0 – 2p. )
Ziemia krąży wokół słońca.
Słońce krąży wokół Ziemi.
Słońce jest gwiazdą.
3. Uzupełnij. ( 0 – 1p.)
Nazwy planet piszemy …………… literą.
4. O kim są te słowa? (0 -1p.)
5.
„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię”.
Mikołaj Kopernik
Fryderyk Chopin
Mogłeś zdobyć 5p. Zdobyłeś
17. Podsumowanie wyników. Rozdanie kart młodego astronauty.
18. Zabawa – doświadczenie „ Powierzchnia Merkurego”
Na brytfance jest zmieszana mąka z wodą. Uczniowie opuszczają piłeczki o różnej wielkości i
ciężarze. Powstają kratery jak na Merkurym.
Jeżeli na wykonanie zaproponowanych zadań uczniowie będą potrzebowali więcej czasu
doświadczenie zostanie przeprowadzone w następnym dniu.
Opracowanie: Agata Kostrzewska
4
Download