Agata Głowacka Nauczyciel matematyki Gimnazjum Nr 1 w Krośnie

advertisement
Agata Głowacka
Nauczyciel matematyki
Gimnazjum Nr 1 w Krośnie
ul. ks. Piotra Skargi 3
tel. 013 43 206 43
SCENARIUSZ SPOTKANIA WYCHOWAWCY KLASY Z RODZICAMI
Temat spotkania: Agresja wśród dzieci i młodzieży – skąd się bierze i jak jej
zapobiegać?
Cele zajęć:
1. Uświadomienie rodzicom problemu jakim staje się nasilające się wśród dzieci i młodzieży
zjawisko agresji.
2. Zapoznanie rodziców z pojęciem i różnymi formami zachowań agresywnych.
3. Zapoznanie z psychologicznym mechanizmem powstawania agresji u człowieka.
4. Dostarczenie najważniejszych wiadomości dotyczących przyczyn agresywnych zachowań
wśród dzieci i młodzieży.
5. Zapoznanie rodziców ze sposobami postępowania z dziećmi przejawiającymi zachowania
agresywne.
6. Uświadomienie możliwości podejmowania od najmłodszych lat działań profilaktycznych
zapobiegających powstawaniu agresji.
Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, rozmowa, dyskusja, prezentacja.
Formy realizacji: praca zbiorowa, praca w grupach.
Materiały: rzutnik multimedialny, laptop, zbiorcze wyniki ankiety przeprowadzonej wśród
uczniów klasy na temat agresji w szkole i poza nią.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie.
Nauczyciel wita każdą wchodzącą osobę, zaprasza do zajęcia dowolnie wybranego
miejsca w sali, w której stoliki i krzesełka ułożone są w kształt podkowy. Nauczyciel
częstuje herbatą i ciasteczkami. Gdy nadchodzi czas rozpoczęcia spotkania jeszcze raz wita
zebranych.
2. Wprowadzenie w problematykę spotkania. (2 min)
Na samym wstępie nauczyciel przedstawia temat spotkania (slajd 1) i objaśnia jakie są
jego cele (slajd 2).
W celu wprowadzenia w tematykę spotkania nauczyciel mówi o potrzebie
podejmowania problematyki agresji w związku z narastającą falą tego zjawiska u coraz
młodszych dzieci. Zaznacza, iż zarówno w środowisku szkolnym, w różnych miejscach
naszego życia i przebywania, również w rodzinie, temat ten budzi niepokój. Rodzice
i nauczyciele chcą dzieci i uczniów wychować na dobrych, wartościowych ludzi, którzy
swoją postawą prezentują określone wartości. Już od najmłodszych lat należy więc
kształtować charaktery, postawy i odpowiednie zachowanie w różnych sytuacjach. Od kilku
lat w mediach, głównie w telewizji, pojawiają się coraz częściej sygnały dotyczące
niewłaściwych zachowań dzieci i młodzieży. Niektóre z nich są jeszcze szczególnie
nagłaśniane. Te niewłaściwe zachowania możemy określić jednym słowem: agresja.
W związku z tym, ważnym zadaniem nauczycieli, wychowawców i rodziców, jest
nauczyć dzieci panowania nad swoimi emocjami, agresywnymi impulsami oraz zawierać
przyjazne kontakty z rówieśnikami.
3. Poznanie definicji agresji i form zachowań agresywnych. (4 min)
W celu przekazania rodzicom pełnej wiedzy na temat stopnia występowania zjawiska
agresji i przemocy wśród uczniów naszej szkoły, nauczyciel przedstawia wyniki ankiety
przeprowadzonej wśród uczniów naszej klasy. Pytania kluczowe wraz z wynikami ankiety
przedstawia slajd 3.
Nauczyciel wyraża przekonanie, iż wiedza o rodzajach agresji i przemocy, ich
przyczynach i skutkach, pozwoli rodzicom bardziej przyglądać się zachowaniu swoich
dzieci i w porę reagować na niewłaściwe zachowania.
Prowadzący zapoznaje rodziców z definicją pojęcia agresji (slajd 4). Uzupełnia tę
definicję stwierdzeniem, iż agresja to każde zachowanie, które powoduje krzywdę drugiej
osobie. Uczniowie zachowują się agresywnie wówczas gdy niszczą swoje lub cudze rzeczy,
sprzęty szkolne, celowo sprawiają komuś przykrość.
Nauczyciel zwraca uwagę na różne formy jakie przybierać może agresja, przedstawia i
omawia podział agresji na trzy grupy: fizyczną, słowną, bez użycia słów i kontaktu
fizycznego (slajd 5). Wspólnie omawiamy trzy przykłady zachowań agresywnych (slajd 6)
pod kątem formy występującej agresji i wskazania przyczyn tych konkretnych zachowań
agresywnych.
4. Poznanie przyczyn agresywnego reagowania przez dzieci i młodzież. (15 min)
Nauczyciel wyświetla slajd 7 – schemat mechanizmu powstawania agresji, nawiązuje
mówiąc, że agresja ma zawsze swoją przyczynę, a złość dzieci rodzi się najczęściej wtedy,
gdy ich potrzeby i oczekiwania nie są zaspokojone, a cele nie zostały osiągnięte. Może
dojść przy tym do agresywnego odreagowania na zupełnie nie związanych z daną sprawą
osobach lub przedmiotach. Do podstawowych potrzeb dzieci należy potrzeba bycia
wartościowym człowiekiem, potrafienia czegoś, bycia społecznie akceptowanym, poczucia
przynależności do rodziny lub grupy (slajd 8).
Nauczyciel prosi o krótką rozmowę na temat najczęstszych zaniedbań rodziców w
zakresie zaspokajania potrzeb dzieci jako pierwotnej przyczyny uruchamiania się
mechanizmu agresji (slajd 9).
Nauczyciel zaznacza, iż analizując zachowania agresywne uczniów należy rozpatrzeć
następujące źródła takich zachowań: dom rodzinny, szkoła, grupa rówieśnicza, media
(slajd 10). Rodzice dzielą się na 4 grupy, każda grupa otrzymuje karton papieru i mazak.
Grupy poproszone są o wypisanie czynników, sytuacji, które mogą sprzyjać powstawaniu
agresji: w domu (grupa I), w szkole (grupa II), wśród rówieśników (grupa III), w
kontaktach z mediami (grupa IV) - slajd 11. Po około 5 minutach nauczyciel prosi
przedstawicieli grup o zaprezentowanie swoich pomysłów na forum klasy (przyklejenie
kartonu na tablicy i odczytanie).
Po tej części spotkania, podsumowując pracę rodziców w grupach, zostaje wyświetlony
i omówiony slajd 12 przedstawiający bardziej ogólne przyczyny agresji. Nauczyciel zwraca
szczególną uwagę na to, że na powstanie zachowań agresywnych najważniejszy wpływ ma
otoczenie, w którym dziecko wzrasta (slajd 13).
5. Jak postępować z dziećmi przejawiającymi zachowania agresywne? (6 min)
Prowadzący rozpoczyna tą część spotkania od stwierdzenia, iż znając przyczyny
powstawania agresji u dzieci możemy skutecznie jej zapobiegać. Bardzo ważne jednak jest tu
współdziałanie domu rodzinnego i szkoły, gdzie dzieci uczą się porozumiewania z innymi.
Rodzina jest dla dziecka najważniejszym środowiskiem wychowawczym. Rodzice są osobami,
które od niemowlęcia naśladuje, z którymi się utożsamia. Rodzina zaspokaja podstawowe
potrzeby dziecka: miłości, akceptacji, poczucia bezpieczeństwa. Niestety, dorośli z różnych
powodów coraz mniej czasu poświęcają na wychowanie dzieci. Jeżeli do tego dodamy
ogromny wpływ, jaki mają na kształtującą się psychikę gry komputerowe i środki masowego
przekazu otrzymamy odpowiedź, skąd tylu agresywnych, sfrustrowanych uczniów w naszych
szkołach.
Nauczyciel zaprasza rodziców do krótkiej dyskusji na temat rodzaju uczuć jakie należy
okazywać dziecku w celu zapobiegania powstawania u niego agresji (slajd 14). Po wymianie
zdań wspólnie dochodzimy do wniosków na temat najlepszych sposobów walki z agresją
(slajd 15).
6. Podsumowanie. (3 min)
Prowadzący stwierdza, że w każdej rodzinie należy wypracować swój model wychowania
dziecka tak, aby zgadzał się z przyjętymi normami i wartościami, a jednocześnie wynikał z
jedynego i niepowtarzalnego klimatu każdej rodziny. Nie ma jednej recepty na przezwyciężenie
zachowań agresywnych u dzieci. Zależne jest to od osobowości dziecka, modelu wychowania i
czynników wynikających z życia w społeczności. Ważnym będzie wskazywanie i kierowanie
rozwojem dziecka, chociażby niepozwalanie dziecku na wszystko, ograniczanie telewizji i
oglądania programów wszystkich po kolei, interesowanie się potrzebami emocjonalnymi
dziecka, osobami, z którymi poza domem przebywa. Nie można także pominąć wychowania
religijnego dziecka. Jeżeli jest wychowane w duchu miłości i wiary w Boga, ma ugruntowane
wartości i wie, co jest dobrem, a co złem, należy się spodziewać pozytywnych postaw i
zachowań w relacjach z innymi. Religijność nie utrudnia, ale zachęca, wskazuje i mobilizuje do
dobrego życia i dobrego postępowania w rodzinie, szkole i w codziennym życiu.
Prowadzący pyta rodziców o wrażenia i myśli, jakie wynoszą z zajęć (określenie tego
jednym zdaniem).
Nauczyciel dziękuje wszystkim rodzicom za uczestniczenie w spotkaniu, zaprasza na
następne spotkanie i jest jeszcze do dyspozycji rodziców.
Download