Podroz-na-nieznana-p..

advertisement
Scenariusz zajęcia
pt.:
Podróż na nieznaną planetę.
Cele ogólne:
-rozwijanie dużej i małej motoryki,
- odtwarzanie ruchem proponowanych czynności,
- rozwijanie wyobraźni i ekspresji ruchowej,
- rozwój ogólnej sprawności fizycznej;
Cele szczegółowe:
- odtwarza ruchem proponowane czynności,
- słucha poleceń nauczyciela,
- rozwija wyobraźnię,
- doskonali dużą i małą motorykę,
- rozumie znaczenie ruchu dla zdrowia.
Formy pracy: zbiorowa.
Forma organizacyjna: zajęcie z całą grupą.
Metody pracy:
*czynna – zadań stawianych dziecku do wykonania;
*słowna – opowieść ruchowa, objaśnienie, rymowanka;
*oglądowa – przykład osobisty nauczyciela, pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne: opowieść ruchowa, płyta CD z nagraniem muzyki elektronicznej, rymowanka ,
latarka, dekoracje.
Podstawa programowa: 5.1; 5.4;
Przebieg zajęcia:
1. „Przybysz z obcej planety”
Nauczyciel proponuje, abyśmy wspólnie wyruszyli na poszukiwanie planety, na której może
spotkamy inne niż ludzie istoty żyjące.
Zabawa połączona z ćwiczeniami wyobraźni (wymyślanie nazw dla planety, na którą się
wybierzemy i jej mieszkańców) .
Dzieci siedzą w kole. Chętne dzieci kolejno opuszczają swoje miejsca, obiegają dookoła
pozostałe, wbiegają do środka i przedstawiają się, wymyślając swoje imię i nazwę planety, z
której przybyły, np. Jestem Zeguś. Przybyłem planety Zuzu i najbardziej lubię robić…
Pokazują daną czynność, a pozostałe dzieci odgadują jej nazwę.
2. „Zabawy kosmonautów”
Ponieważ kosmonauci przygotowujący się do lotów w przestrzeń kosmiczną muszą być
bardzo sprawni fizycznie, należy odpowiednio się do niej przygotować.
Dzieci maszerują po całej sali przy dźwiękach muzyki elektronicznej. Podczas kolejnych
przerw w muzyce wykonują polecenia nauczyciela, np.:
*stanie na jednej nodze,
* leżenie na plecach, nogi złączone w górze,
*podskoki obunóż w miejscu,
*przeskakiwanie z nogi na nogę,
* w parach podskoki w kółeczka.
3. Wizualizcja „Spotkanie na planecie Zeta.”
Dzieci leżą na dywanie (światło zgaszone, rolety zaciągnięte), mają zamknięte oczy.
Nauczyciel opowiada.
Zapraszam was w podróż kosmiczną na tajemniczą planetę Zeta. Czeka na nas latający
spodek. Wchodzimy. Pilot włącza silniki i spodek unosi się coraz wyżej, wyżej. Ziemia robi się
mniejsza, coraz mniejsza… zniknęła nam z oczu. Ale co to? Zaczynacie się unosić w kabinie.
Pływacie w powietrzu. Podpływacie do wzierników i patrzycie – co to? Świecące ogniki,
lampki? Nie – to tysiące świecących gwiazd. Mógłbyś patrzeć na to piękno wiecznie. Ale zbliża
się kres podróży – już ją widać – planeta Zeta. Witają was… ludzie tacy jak wy, ale może nie
do końca. Te czerwone oczy, zielone włosy wyglądają trochę dziwnie. Ale uśmiech – tyle w
nim radości. Może zostaniemy przyjaciółmi?
Dzieci otwierają oczy i opowiadają o swoich wrażeniach.
4. Opowieść ruchowa „Wyprawa na nieznaną planetę”.
Dzieci naśladują czynności, które pokazuje i o których opowiada nauczyciel.
Pewnego dnia dzieci postanowiły wybrać się w podróż w poszukiwaniu nowej planety. Założyły
skafandry kosmiczne, weszły po schodkach do statku kosmicznego, zapięły pasy bezpieczeństwa i
wystartowały w nieznaną podróż. Leciały, leciały, omijały inne statki, machały ręką do
pilotujących je kosmonautów, aż wylądowały na niezwykłej planecie. Po schodkach wysiadły ze
statku i przeskakiwały z nogi na nogę po kamieniach. Następnie przepłynęły przez żółtą rzekę,
czołgały się przez zarośla, aż w końcu stanęły na górze. Tam zobaczyły dużo kolorowych motyli.
Zaczęły latać tak jak one, machając rękami jak skrzydełkami. Niestety, to je bardzo zmęczyło.
Ocierały pot z czoła. Postanowiły chwilę odpocząć. Położyły się na piasku i zasnęły, cichutko
pochrapując. Kiedy otworzyły oczy i mocno się przeciągnęły, okazało się, że znajdują się przy
swoich statkach. Wsiadły do nich, wchodząc po schodkach i ruszyły w powrotną drogę, bo na
Ziemi czuły się najlepiej. A kiedy dzieci wylądowały już na Ziemi, zobaczyły, że z ich statku
kosmicznego wysiada „Sześć wesołych ufoludków…”.
5. Zabawa odprężająca „Sześć wesołych, zielonych ufoludków”.
Sześć wesołych, zielonych ufoludków,
które mieszkają na innej planecie
wyruszyło w kosmiczną podróż,
by obejrzeć inne światy.
Sześć wesołych, zielonych ufoludków,
które mieszkają na innej planecie
wyruszyło w podróż.
Lecieli wiele lat świetlnych,
dotarli na błękitną planetę,
która była rozległa,
która była okrągła.
Sześć wesołych, zielonych ufoludków ,
które mieszkają na innej planecie,
zaprzyjaźniło się z Ziemianami,
którzy byli tak samo weseli,
którzy byli tak samo ruchliwi jak oni.
Sześć wesołych, zielonych ufoludków,
które mieszkają na innej planecie,
powróciło do domu.
(pokazują sześć palców)
(kreślą w powietrzu koło)
(uderzają rytmicznie dłońmi o uda)
(trzymają rękę przed czołem i rozglądają się)
(pokazują sześć palców)
(kreślą w powietrzu koło)
(wyrzucają ręce w górę i łączą dłonie nad głową)
(trzymają nadal ręce w górze)
(kreślą koło w powietrzu)
(wyciągają ręce w bok)
(kreślą koło w powietrzu)
(pokazują sześć palców)
(obejmują się rękami)
(uśmiechają się)
(przebiegają palcami po udach)
(pokazują sześć palców)
(kreślą koło w powietrzu)
(wykonują przysiad i robią z dłoni daszek nad głową).
6. Swobodna improwizacja ruchowa przy muzyce elektronicznej.
7. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
Opracowanie: Elżbieta Holska
Download