ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH

advertisement
Komunikacja w pracy biurowej
ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH
W CZŁUCHOWIE
PRZEDMIOT: TECHNIKA BIUROWA
JULITA SKWIERAWSKA
1. Klasa: II TH
Temat: Sztuka komunikowania się.
2. Czas trwania: 45 minut.
3. Cele lekcji:
Cel ogólny:
Nabycie umiejętności poprawnego komunikowania się.
Cel zoperacjonalizowany: - uczeń pozna zasady na których opiera się umiejętność
słuchania, rozmawiania i przemawiania.
-
uczeń nabędzie umiejętności słuchania, rozmawiania i
przemawiania.
4. Metody nauczania: Wykład, dyskusja, ćwiczenia.
5. Środki dydaktyczne: Tablica, podręcznik, zestaw ćwiczeń.
6. Plan lekcji:
a) Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji.
b) Sprawdzenie wiadomości z lekcji poprzedniej
c) Podanie nowego materiału.
d) Kontrola i utrwalenie wiadomości i umiejętności:
7. Przebieg zajęć
Jesteś dobrym słuchaczem, kiedy:
 wyrażasz zainteresowanie poprzez utrzymywanie kontaktu wzrokowego,
siedzisz blisko, kiwasz głową, wydajesz dźwięki potwierdzające rozumienie np.
mhm,
 zadajesz czasem pytania, kiedy niedokładnie rozumiesz,
 pochylasz się w stronę osoby mówiącej, uśmiechasz się zachęcająco, mimiką i
postawą ciała potwierdzasz chęć kontaktu;

czasem parafrazujesz, czyli powtarzasz własnymi słowami to, co usłyszałeś w celu
upewnienia się, że zrozumiałeś prawidłowo;
 jesteś akceptujący, nie oceniający, empatyczny.
1
Komunikacja w pracy biurowej
Jesteś dobrym rozmówcą, kiedy:
 pamiętasz, że rozmowa to proces dwustronny, rodzaj wymiany myśli, kiedy nie tylko
potrafisz się wypowiadać, ale i słuchać
 kiedy wiesz zawsze dokładnie, co chcesz powiedzieć i jak to zrobić,
 gdy rozumiesz reakcje partnera w rozmowie,
 gdy potrafisz używać języka odpowiedniego dla audytorium oraz wyraźnie i jasno
formułować myśli,
 kiedy jesteś w stanie wywołać i utrzymać uwagę słuchacza,
 gdy nie tylko potrafisz zrozumieć, ale i podążać tropem czyjejś myśli – nawet, gdy
jest to sprzeczne z twoimi poglądami (tzn. otwartość poznawcza),
 gdy zdajesz sobie sprawę, że często to, co mówią ludzie, jest mniej prawdziwe od ich
zachowań się,
 gdy rozumiesz, że większość procesu porozumiewania się przebiega bez słów.
Jesteś dobrym mówcą, kiedy:
 koncentrujesz się na zadaniu, a nie na sobie np. na swoim drżącym głosie,
 kiedy struktura twojej wypowiedzi jest jasna (wstęp, rozwinięcie, zakończenie,
wnioski),
 kiedy znasz i stosujesz różne techniki utrzymania uwagi, np. użycie slajdów,
przykładów, itd.
 kiedy nie nudzisz, gdy zwracasz uwagę audytorium pozwalając słuchaczom
odetchnąć,
 kiedy jesteś na luzie i masz poczucie humoru, gdy się uśmiechasz
 gdy pilnujesz czasu, gdy kontrolujesz siłę głosu i tempo wypowiadania się,
 gdy masz do siebie zaufanie.
8. Kontrola i utrwalenie wiadomości i umiejętności:
Ćwiczenie 1.
Omówienie emocji nadawcy podczas mówienia do kogoś, kto nie słucha.
Instrukcja: Osoby siadają w parach twarzami do siebie. Jedna osoba z każdej pary przez 2
minuty opowiada drugiej osobie np. o swoich ostatnich wakacjach. Zadaniem słuchacza jest
wyjątkowo nieuważne słuchanie, „gapienie się” w okno lub gdzie indziej, itd.
2
Komunikacja w pracy biurowej
Ćwiczenie 2.
Temat: Czego najbardziej nie lubię w zachowaniu innych ludzi.
Instrukcja: Osoby siadają w parach twarzami do siebie. Jedna osoba z każdej pary przez 2
minuty opowiada drugiej osobie np. o swoich ostatnich wakacjach. Słuchacz natomiast
powinien maksymalnie skoncentrować swoją uwagę na przekazywanych im treściach, tak,
aby po upływie 2 minut móc powtórzyć owe treści swoimi słowami nie zmieniając niczego,
nie opuszczając i nie dodając żadnych informacji. Po zrobieniu tego pierwszy nadawca
komunikatu powinien powiedzieć, czy wszystko zostało zrozumiałe i odtworzone.
Ćwiczenie 1.
Rozszerzyć listę zachowań pomagających i przeszkadzających w rozmawianiu w pięciu
różnych typach sytuacji np.:
 w rozmowie przyjacielskiej,
 w rozmowie towarzyskiej na luźne tematy,
 w rozmowie oficjalnej, np. ucznia z lubianym nauczycielem,
 w rozmowie oficjalnej ucznia z nie lubianym nauczycielem,
 w rozmowie ucznia z dyrektorem szkoły.
Ćwiczenie 1.
Instrukcja: Każdy z uczni ma przygotować trzyminutowe wystąpienie na dowolny temat,
które następnie wygłosi ze swojego miejsca siedząc, stojąc, albo stojąc przed całą klasą. Na
przygotowanie wystąpienia 5 minut.
Przykłady tematów:
 Cała oświata powinna być bezpłatna,
 Cała oświata powinna być płatna,
 Cała służba zdrowia powinna być bezpłatna,
 Cała służba zdrowia powinna być odpłatna,
 Zbyt surowe kary, z karą śmierci włącznie, nie prowadzą spadku przestępczości, itd.
Zadanie domowe:
1. Co mi najbardziej przeszkadza w rozmówcy,
2. Co mi najbardziej przeszkadza w mówcy,
3. Co mi najbardziej przeszkadza u słuchacza.
3
Download