pobierz - psp 14 opole

advertisement
PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 14 W OPOLU
Z NAUCZYCIELSKIEJ TEKI
„NAUCZYCIELE NAUCZYCIELOM”
WYBÓR, OPRACOWANIE, REDAKCJA: MAŁGORZATA BIDZIŃSKA
ŻADEN TEKST ZAMIESZCZONY W BIULETYNIE
„ Z NAUCZYCIELSKIEJ TEKI” NIE MOŻE BYĆ PRZEDRUKOWANY
I ROZPOWSZECHNIANY W JAKIEJKOLWIEK FORMIE
BEZ ZGODY AUTORA TEKSTU
AUTOR: AGATA KOLMAS SZLĘG
OPOLE ROK SZKOLNY 2012/2013
Konspekt do zajęć edukacji polonistycznej w klasie pierwszej
Data: 09.02.2012.
Klasa: I D
Prowadząca: Agata Kolmas-Szlęg
Temat dnia: Czytamy wiersze dla dzieci.
Temat zajęć: Wprowadzenie litery „j,J” na podstawie wyrazu podstawowego „jajko”. Czytanie i pisanie
wyrazów i zdań.
Cel główny: Zapoznanie i wprowadzenie litery „j,J” drukowanej i pisanej
Cele szczegółowe: Wzbudzanie zainteresowań czytelniczych u dzieci
Wdrażanie do współpracy w zespole i w grupie
Dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych
Ćwiczenie logicznego myślenia
Usprawnianie czytania sylabowego i globalnego
Zapoznanie z twórczością patrona szkoły
Utrwalanie pojęcia sylaby litery i głoski oraz samogłoski i spółgłoski
Wdrażanie do poprawnego i estetycznego pisania
Metody: oparte na słowie – pogadanka, opis, praca z książką
oglądowe – pokaz ilustrowany,
oparte na działaniu praktycznym – zajęcia praktyczne
aktywizujące – problemowe : gry dydaktyczne(kształcenie przez zabawę)
ćwiczenia techniczne(wykonanie rysunków z pangramu „Jajo
Kolumba”)
Formy pracy: zbiorowa jednolita
grupowa zróżnicowana
indywidualna jednolita
indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne: puzzle obrazkowe, puzzle literowe, tablica oglądowa z wyrazem podstawowym i wzorem
liter, pangram „Jajo Kolumba”, kolorowe prostokąty magnetyczne (samogłoski –
czerwone, spółgłoski-niebieskie, podręcznik z ćwiczeniami „Razem w szkole” dla kl 1,
CD – Karty do kaligrafii i ortografii, edukacja wczesnoszkolna klasa 1, tablica
interaktywna wraz z komputerem, książki z wierszami dla dzieci, kasety z wierszami.
Realizowana na zajęciach podstawa programowa.
1. Edukacja polonistyczna.
1) w zakresie umiejętności społecznych warunkujących porozumiewanie się i kulturę języka:
a) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć, co przekazują; komunikuje
w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia,
b) w kulturalny sposób zwraca się do rozmówcy, mówi na temat, zadaje pytania i odpowiada na pytania
innych osób, dostosowuje ton głosu do sytuacji, np. nie mówi zbyt głośno,
c) uczestniczy w rozmowie na tematy związane z życiem rodzinnym i szkolnym, także inspirowane
literaturą;
2) w zakresie umiejętności czytania i pisania:
a) rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji; odczytuje uproszczone rysunki, piktogramy,
znaki informacyjne i napisy,
b) zna wszystkie litery alfabetu, czyta i rozumie proste, krótkie teksty,
c) pisze proste, krótkie zdania: przepisuje, pisze z pamięci; dba o estetykę i poprawność graficzną pisma
(przestrzega zasad kaligrafii),
d) posługuje się ze zrozumieniem określeniami: wyraz, głoska, litera, sylaba, zdanie,
e) interesuje się książką i czytaniem; słucha w skupieniu czytanych utworów (np. baśni, opowiadań,
wierszy), w miarę swoich możliwości czyta lektury wskazane przez nauczyciela,
5. Edukacja społeczna. Wychowanie do zgodnego współdziałania z rówieśnikami i dorosłymi.
2) współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł
obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych w
szkole, w domu i na ulicy;
9. Zajęcia techniczne.
2) w zakresie dbałości o bezpieczeństwo własne i innych:
a) utrzymuje porządek wokół siebie (na swoim stoliku, w sali zabaw, szatni i w ogrodzie), sprząta po
sobie i pomaga innym w utrzymywaniu porządku,
b) zna zagrożenia wynikające z niewłaściwego używania narzędzi i urządzeń technicznych,
I Część wstępna (rozpoczęta na poprzedniej lekcji)
1. Oglądanie książek z wierszami dla dzieci
Prezentacja przez n-la i uczniów znanych wierszy dla dzieci, najbardziej lubianych. Wspólne
ustalanie znanych autorów wierszy (Julian Tuwim, Jan Brzechwa)
N-l nawiązuje do faktu, że patron szkoły Adam Mickiewicz pisał wiersze raczej dla dorosłych,
ale napisał też wiersze „Bajki” z których znamy niektóre przysłowia, np. „Prawdziwych
przyjaciół.... – uczniowie samodzielnie kończą sentencję.
2. Słuchanie wiersza J. Brzechwy pt „Jajko”
- ustalenie bohatera wiersza
- Co sądzą o postępowaniu jajka
II. Część główna.
1. Zapoznanie z obrazkami zaczynającymi się na literę „j”.
U. siadają na dywanie. N-l wręcza wyznaczonym uczniom po 1 dowolnym fragmencie puzzla
(każdy z innego koloru). W ten sposób wyznacza liderów grup. Reszta U. losowo wybiera po 1
puzzlu. N-l rozkłada w dowolnych miejscach dywanu kolorowe kartki. U. ustawiają się wokół
wylosowanego koloru i w grupach układają obrazki.
U. nazywają obrazki i zastanawiają się co może je łączyć( zaczynają się na „j”)
N-l informuje, że ta litera będzie tematem zajęć.
2. Zapoznanie z pisownią i czytanie globalne.
Grupy ponownie otrzymują puzzle literowe. Są to pocięte napisy. U. muszą przy pomocy
dopasowywania kształtu ułożyć napis. Liderzy grup(dzieci dobrze czytające) odczytują napisy a
dzieci nie czytające wskazują, do którego obrazka napis pasuje. Chętne dziecko z danej grupy
dzieli na głos wyraz na sylaby, a cała klasa powtarza.
3. Szukanie innych wyrazów z literą „j” w nagłosie, wygłosie, śródgłosie.
Każdy uczeń dostaje po 1 dużym makaronie z dziurką. Nauczyciel podaje przygotowaną
włóczkę z igłą(jest to sztywny drut) i prosi nawlec makaron po powiedzeniu dowolnego wyrazu
z głoską „j” na początku, w środku lub na końcu wyrazu. (N-l pomaga uczniom nie znającym
takiego wyrazu podpowiedziami naprowadzającymi, nie zwraca uwagi na powtarzane co jakiś
czas wyrazy, bo stanowią formę utrwalenia). Następnie prezentuje drukowaną wielką literę „J” i
poleca wybranym uczniom ją ułożyć na dywanie.
4. Ćwiczenie logiczne.
N-l nawiązuje do poprzedniego ćwiczenia i litery „j”. Informuje U. że wyraz z nią związany to
„jajko”. To ćwiczenie jest z nim związane i nazywa się „Jajo Kolumba”. N. pokazuje wzór jaja i
informuje, że zadanie polega na ułożeniu układanki wg podanego wzoru.
Wzór układanki
U. w poprzednich grupach układają wzory wg podanego na kartce schematu.
Na zakończenie N-l wykorzystuje świeże jajko do uświadomienia U niebezpieczeństw
niewłaściwego posługiwania się nożyczkami. Rozbija jajko na talerzu, tak aby żółtko się nie
rozlało. Porównuje delikatną gałkę oczną do żółtka. Dotykając ostrzem nożyczek błony
przekłuwa je i pokazuje co może grozić wymachiwanie i bieganie z nożyczkami
Ćwiczenia śródlekcyjne
Po wstaniu z dywanu dzieci podskakują na prawej, na lewej i na obu nogach. Unoszą wysoko
ręce i przeciągają się. Na koniec robią 3 przysiady.
5. Praca z wyrazem podstawowym.
U. wracają do ławek. N-l Przyczepia obrazek z literą i wyrazem podstawowym do tablicy.
U. nazywają obrazek, dzielą go na sylaby, a potem na głoski. Ustalają, że głoska „j” jest
spółgłoską. Układają schemat okienkowy wyrazu podstawowego pod obrazkiem.
6. Praca z podręcznikiem.
a) Pokazanie poznanej litery w podręczniku. Czytanie globalne imienia:JANEK.
b) Praca z tekstem. Dobrze czytające dzieci czytają tekst. N-l omawia go przy pomocy
zadawanych pytań:
- Jakie ważne wydarzenie odbędzie się w klasie?
- Kto wyrecytuje wiersz „Jajko”?
- Jakie jeszcze wiersze wyrecytuje Janek?
Zwrócenie uwagi, prócz imion wielką literą piszemy tytuły wierszy, a zapisujemy je w
cudzysłowie.
7. Czytanie sylabowe.
N-l prezentuje wybrane sylaby i wyrazy na tablicy interaktywnej. Chętne dzieci czytaja je, a
cała reszta powtarza wyrazy.
ja. jajo. jama. jagody. je. jem. jeden. daje. ju. jutro. Julka.
8. Praca z podręcznikiem – ćw.3
Czytają wyrazy, dzielą na sylaby i otaczają niebieską pętlą litery „j,J” w wyrazach
9. Poznanie litery pisanej.
.N-l prezentuje na tablicy interaktywnej małą i wielką literę pisaną „j,J”. Każdą po kolei
opracowuje.
- omawia wygląd i prosi U o szukanie podobieństw w innych literach I-22,I-23
- pokaz kierunku jej pisania
- próby pisania jej w powietrzu, potem palcem na ławce
- położenie w liniaturze III-11
10. Pisanie w podręczniku po śladzie i samodzielnie poznanej litery.
N-l pomaga uczniom słabszym w pracy rysując dodatkowe litery pomocnicze, które U
poprawiają po nim.
Po ćwiczeniu wykonują ćwiczenia rozluźniające dłoni i palców.
11. Pisanie poznanej litery w połączeniu z innymi i w wyrazach, zdaniu – ćw 6.7.8
12. Praca domowa – ćw.1.2 str13.- utrwalenie pisania litery jako przygotowanie do pisania w
zeszycie.
Download