Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji

advertisement
Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji
1 TEMAT LEKCJI:
Pozycyjne systemy liczbowe
2 CELE LEKCJI:
2.1 Wiadomości:
Uczeń potrafi:
•
podać pozycyjny zapis liczby w systemie dziesiętnym;
•
podać pozycyjny zapis liczby w systemie dwójkowym;
•
podać pozycyjny zapis liczby w systemie szesnastkowym;
•
opisać sposoby konwersji pomiędzy systemami – dziesiętnym,
szesnastkowym i dwójkowym;
•
podać pozycyjny zapis liczby w dowolnym systemie liczbowym.
2.2 Umiejętności:
Uczeń potrafi:
•
zamienić liczbę dziesiętną na dwójkową;
•
zamienić liczbę dziesiętną na szesnastkową;
•
zamienić liczbę dwójkową i szesnastkową na dziesiętną;
•
zamienić liczbę dwójkową na szesnastkową i odwrotnie;
•
zamienić liczbę z dowolnego systemu pozycyjnego na dziesiętny i odwrotnie;
•
rozpoznawać liczby zapisane w dowolnym systemie liczbowym.
3 METODY NAUCZANIA
•
pogadanka;
•
laboratoryjna z elementami pokazu.
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE
•
komputery z zainstalowaną przeglądarką internetową.
1
Scenariusz lekcji
5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE
•
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym
IE i Power Point;
•
projektor multimedialny.
6 PRZEBIEG LEKCJI
2
Scenariusz lekcji
Etap
Zadanie
Przebieg realizacji
Uwagi do realizacji
Faza przygotowawcza
– czynności
organizacyjne (5 min)
– wprowadzenie do
tematu lekcji (5 min)
- podanie tematu lekcji
- przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie
uczniów jej treścią
– system dwójkowy
(20 min)
Faza realizacyjna
- przypomnienie zapisu pozycyjnego systemu dziesiętnego
- podanie ogólnej postaci zapisu pozycyjnego liczby dwójkowej
- omówienie sposobu zamiany liczby dwójkowej na dziesiętną
- ćwiczenia – zamiana liczb binarnych na dziesiętne
- omówienie sposobu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową
- omówienie sposobu zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową
- ćwiczenia – zamiana liczb dziesiętnych na dwójkowe – określenie liczby bitów
potrzebnych do zapisania liczby
3
Scenariusz lekcji
– system szesnastkowy
(20 min)
- podanie ogólnej postaci zapisu pozycyjnego liczby szesnastkowej
- omówienie sposobu zamiany liczby szesnastkowej na dziesiętną
- ćwiczenia – zamiana liczb szesnastkowych na dziesiętne
- omówienie sposobu zamiany liczby szesnastkowej na dwójkową
- omówienie sposobu zamiany liczby dziesiętnej na szesnastkową
- ćwiczenia – zamiana liczb dziesiętnych na szesnastkowe – określenie liczby
bitów potrzebnych do zapisania liczby
– zamiana z systemu
szesnastkowego na
dwójkowy i odwrotnie
(20 min)
- prezentacja liczby binarnej na tablicy
- podział liczby na bloki po 4 bity
- zamiana poszczególnych bloków na liczbę dziesiętną – zauważenie, że każdy
blok odpowiada jednej cyfrze z systemu szesnastkowego
- ćwiczenie – zamiana liczb binarnych na szesnastkowe
- zapis liczby szesnastkowej na tablicy
- zamiana poszczególnych cyfr na system dwójkowy
- ćwiczenia – zamiana liczb szesnastkowych na dwójkowe
4
Scenariusz lekcji
– rozpoznawanie
systemów liczbowych
i ich przeliczanie na
dziesiętny (15 min)
- zadanie uczniom zagadki
Zagadka:
„Ukończyłem uniwersytet w 44 roku życia; po roku jako 100-letni młodzieniec
ożeniłem się z panienka 34-letnią. Nieznaczna różnica wieku – 11 lat – tylko sprzyjała
bardzo harmonijnemu małżeńskiemu pożyciu. W krótkim stosunkowo czasie mieliśmy
już 10 dzieci. Moja miesięczna pensja wynosiła 13 000 zł, z których 1/10 oddawałem
siostrze, tak iż na własne utrzymanie mieliśmy tylko 11 200 zł na miesiąc; mimo to
byliśmy szczęśliwi”.
Jak rozwiązać tę zagadkę?
Źródło: Z. Jeleński „Śladami Pitagorasa”
- odszukanie systemu liczbowego, w jakim podane są wartości w zagadce
Faza
podsumowująca
- przeliczanie wartości i rozwiązanie zagadki
– podsumowanie lekcji
(5 min)
- przypomnienie poznanych systemów liczbowych
- ćwiczenia utrwalające konwersje pomiędzy systemami liczbowymi
7 BIBLIOGRAFIA
[2] E. Gurbiel, G. Hardt-Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M. Sysło, Informatyka, cz. 1, WSiP, Warszawa 2002.
[3] I. Bujnowski, Z. Talaga, Informatyka, t. 1, WSzPWN, Warszawa 2003.
5
Scenariusz lekcji
8 ZAŁĄCZNIKI
9 CZAS TRWANIA LEKCJI:
2 x 45 minut
10UWAGI
6
Download