Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej

advertisement
Konspekt lekcji w klasie II gimnazjum
Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Klasa II A
2 godziny lekcyjne
prowadzący : mgr Zofia Tasarek
data: .........................................................................
Treści:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Pojęcia : kolonia, plantacja, farma, deklaracja, konstytucja;
Daty: 4 lipca 1776 r., 1773 r., 1777 r., 1783 r.;
Postacie: Jerzy Waszyngton, Thomas Jefferson, Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski;
Przyczyny buntu kolonii angielskich w Ameryce;
Następstwa wojny między koloniami a kolonizatorami;
Znaczenie Deklaracji Niepodległości;
Konstytucja USA - pierwszą konstytucją na świecie;
Polacy w walce o niepodległość USA.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
-
wyjaśnić ww. pojęcia ;
interpretować tekst historyczny;
posługiwać się mapą;
opisać przebieg wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
wymienić przyczyny wybuchu powstania kolonistów.
Środki metodyczne:
Podręcznik do klasy II, mapa w atlasach historycznych i podręczniku, ilustracje, drzewko decyzyjne,
teksty źródłowe, schemat przedstawiający strukturę władzy w Stanach Zjednoczonych, krzyżówka.
Metody:
Opowiadanie, pokaz na mapie, uzupełnianie schematu, pogadanka, uzupełnianie drzewka decyzyjnego,
opowiadanie nauczyciela, praca w grupach.
Przebieg lekcji:
I Czynności organizacyjno - porządkowe.
II Rekapitulacja wtórna:
1. W którym roku została odkryta Ameryka i kto tego dokonał ?
2. Jakie państwa posiadały w Ameryce swoje kolonie ?
3. Kim byli rdzenni mieszkańcy Ameryki i jak byli traktowani przez kolonizatorów ?
III Opracowanie nowego tematu:
Na lekcji poznamy , w jaki sposób doszło do powstania nowego państwa Stanów
Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Podzielenie uczniów na 4 grupy i wręczenie im zadań w postaci pytań, na które
liderzy grup muszą udzielić odpowiedzi.
GRUPA I
Jaka była sytuacja 13 kolonii w Ameryce przed 1776 r. ?
- wskazać na mapie 13 kolonii angielskich
- wyjaśnić pojęcia : kolonia, plantacja, farma;
GRUPA II
Dlaczego koloniści postanowili oderwać się od Korony Brytyjskiej ?
- wskazać na mapie Anglię i Boston
- wyjaśnić zwroty : bostońskie picie herbaty, opłaty stemplowe
GRUPA III
Na podstawie fragmentu Deklaracji Niepodległości wyjaśnij jakie poglądy głosiła
deklaracja ?
- wyjaśnij pojęcie : deklaracja
- gdzie i kiedy została ogłoszona Deklaracja ?
- kto jest autorem tego dokumentu ?
- wskazać na mapie Filadelfię;
GRUPA IV
Jaki był przebieg wojny kolonii z Anglią ?
- kto stanął na czele wojsk powstańczych ?
- wyjaśnij pojęcie : powstanie
- wskaż na mapie miejsca bitew : Sawannah, Saratoga
- kiedy Anglia uznała niepodległość USA ?
- opowiedz o udziale Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w walce o
niepodległość USA
Podsumowanie pracy uczniów.
Drzewko decyzyjne : Mieszkańcy kolonii angielskich są uzależnieni od władz
brytyjskich. Chcą uzyskać samodzielność polityczna i gospodarczą. Co powinni zrobić ?
Ćwiczenie str. 58 - skoroszyt
2. Charakterystyka Konstytucji USA - praca ze schematem na podstawie tekstu z
podręcznika.
III Rekapitulacja pierwotna:
Ćwiczenia : ćw. 5, 6, 7 i 8 str. 59 i 60 w: skoroszyt Grzegorz Wojciechowski
„Razem przez wieki” - gimnazjum klasa II
Zadanie domowe
Nauczę się tematu.
Rozwiążę krzyżówkę.
Download