Instrukcja dla ucznia

advertisement
Scenariusz lekcji
I.
Cele lekcji
1) Wiadomości
Uczeń:
 zna cechy budowy ciała
 zna choroby i sposoby ich rozprzestrzeniania się
 wie o zmianach zachodzących w organizmie w okresie dojrzewania
 zna pojęcia : etapy rozwoju dziecka, dojrzałość płciowa, fizyczna, psychiczna,
społeczna
2) Umiejętności
Uczeń:
 potrafi wykorzystać wiadomości z różnych źródeł
 wyjaśnia przyczyny zmian w organizmie człowieka
 potrafi analizować różne cechy budowy organizmu chłopców i dziewcząt
 analizuje informacje zawarte w teście
 potrafi czytać zapisy słowne i graficzne
 dokonuje obiektywnej oceny znajomości funkcjonowania organizmu człowieka
II.
Metoda pracy
rozwiązywanie testu
III.
Środki dydaktyczne
karty odpowiedzi dla ucznia, formularz testu z zadaniami dla dwóch grup: grupy A i grupy B,
instrukcja pracy dla ucznia
IV.
Przebieg lekcji
1) Faza przygotowawcza
a) Sprawy organizacyjno-porządkowe:
 sprawdzenie obecności;
 krótkie wyjaśnienie sposobu pracy podczas lekcji powtórzeniowej
 podział klasy na dwie grupy : grupę A i B.
 rozdanie:
 instrukcji pracy dla ucznia
 karty odpowiedzi dla ucznia
 formularzy testu z zadaniami
b) Przypomnienie wiadomości i umiejętności z poprzednich lekcji:
 przypomnienie podstawowych pojęć związanych z funkcjonowanie organizmu
człowieka
c) Nauczyciel formułuje pytania:
 jakie są cechy budowy ciała
 jakie zmiany zachodzą w organizmie człowieka w okresie dojrzewania
 czym jest higiena dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka
 jakie są choroby i sposoby ich rozprzestrzeniania się
 jakie zmiany zachodzą w organizmie w okresie dojrzewania
 co jest przyczyną zróżnicowanej budowy dziewcząt i chłopców?
d) Określenie celu i formy pracy na lekcji.
e) Podanie i zapisanie tematu lekcji : Mój organizm - jak zapewnić prawidłowe
funkcjonowanie organizmu człowieka?
2) Faza realizacyjna
a) Uczniowie:
 zapoznają się z instrukcją
 podpisują imieniem , nazwiskiem kartę odpowiedzi dla ucznia


odpowiadają na 13 pytań zawartych w teście dotyczących prawidłowego
funkcjonowania organizmu człowieka wykorzystując informacje pozyskane z różnych
źródeł np. podręcznik, encyklopedia, media oraz na lekcjach przyrody
uczniowie pracując samodzielnie wypełniają kartę odpowiedzi dla ucznia.
3) Faza podsumowująca
a)
b)
c)
d)
V.
VI.
Nauczyciel podaje poprawne odpowiedzi według karty testu dla dwóch grup,
Uczniowie sprawdzają i zapisują właściwe odpowiedzi w zeszytach jako notatkę z lekcji.
Podsumowanie i ocena pracy uczniów.
Zadanie domowe
Zapisz trzy rady dla nastolatka, które pomogą mu zadbać o zdrowie.
Przedstaw dyscyplinę sportową, którą chciałbyś uprawiać. Wymień korzyści jakie
osiągniesz uprawiając sport.
Bibliografia
1) Dudek E., Szedzianis E., Tryl K. Przyroda 4. Podręcznik dla klasy czwartej szkoły
podstawowej., Wydawnictwo Edukacyjne WIKING , Wrocław 2002.
2) Klimuszko B. Zeszyt do ćwiczeń. Biologia 7., Wydawnictwo Edukacyjne Zofii Dobkowskiej ŻAK,
Warszawa 1993
Załączniki

TEST
Instrukcja dla ucznia
Test składa się z 13 zadań. Zadania są o zróżnicowanym stopniu trudności, ale
ułożone w takiej kolejności aby ułatwić Ci pracę. Rozwiązuj je po kolei. Dla każdego
zadania zaproponowano cztery odpowiedzi oznaczone literami A,B,C,D. Tylko jedna z
tych odpowiedzi jest właściwa. Twoje zadanie polega na wskazaniu tylko jednej z tych
odpowiedzi, tej, którą uważasz za poprawną. Zrób to poprzez postawienie krzyżyka w
odpowiedniej kratce na karcie odpowiedzi.
Za każde rozwiązanie zadania otrzymasz 1 pkt. za brak odpowiedzi lub odpowiedź
błędną – 0 pkt.
Jeżeli uzyskasz 6-7 pkt. - masz ocenę dopuszczającą, jeśli 8-9 pkt. - dostateczną , jeśli
zdobędziesz 10-11 pkt.- dobry, jeśli 12-13 pkt.- bardzo dobry. Na wykonanie całego
sprawdzianu masz 25 minut.
Pozwoli Ci to zastanowić się i wskazać poprawną odpowiedź.
Wpisz swoje imię i nazwisko na karcie odpowiedzi i rozpocznij rozwiązywanie zadań.
Nie rób żadnych znaków w tekście testu, odpowiedzi zaznaczaj tylko w karcie
odpowiedzi.
POWODZENIA!

„Poznaję mój organizm” kl. IV
Gr. A
Imię i nazwisko......................................................................................................
Klasa
...........
Data.................
1. Do podstawowych czynności życiowych człowieka należą:
a. tylko oddychanie
b. tylko odżywianie
c. tylko wydalanie
d. oddychanie, odżywianie, wydalanie
2. Trawienie pokarmu i przekazywanie go do krwi to funkcje układu:
a. oddechowego
b. pokarmowego
c. krwionośnego
d. wydalniczego
3. Zdrowe zęby zachowasz jeśli będziesz przestrzegać następujące zasady:
a. zamiast mycia żujemy gumę
b. myjemy zęby po każdym posiłku
c. myjemy zęby tylko wieczorem
d. myjemy zęby rano
4. Pierwszy etap rozwoju dziecka to:
a. niemowlęcy
b. przedszkolny
c. noworodkowy
d. poniemowlęcy
5. Narządy płciowe przystosowane są do pełnienia ważnej funkcji życiowej.
Tą funkcją jest:
a. wzrost ciała
b. rozmnażanie
c. rozwój
d. wydalanie
6. Szerokie barki, wąskie biodra to cecha budowy ciała:
a. kobiety
b. mężczyzny
c. przedszkolaka
d. odpowiedzi a i b są poprawne
7. Zginanie ręki w stawie łokciowym jest wynikiem współpracy:
a. mięśni i kości
b. skóry i mięśni
c. mięśni i nerwów
d. naczyń krwionośnych i mięśni
8. W którym szeregu prawidłowo zestawiono choroby i sposoby ich
rozprzestrzeniania się:
a. wścieklizna - kontakt płciowy
b. tężec – gleba
c. AIDS – pokarmy , woda
d. grypa – zwierzęta
9. Do zmian zachodzących w organizmie w okresie dojrzewania u chłopców
należą:
a. mutacja
b. przyspieszony wzrost ciała
c. pojawienie się zarostu na twarzy
d. wszystkie odpowiedzi są prawidłowe
10. Pijąc mleko dostarczasz organizmowi :
a. dużo białka
b. energii
c. soli mineralnych
d. cukrów
11. W krwi człowieka po wypiciu alkoholu znajdują się następujące substancje
oprócz:
a. tłuszczów
b. alkoholu
c. nikotyny
d. alkoholu, cukrów, tłuszczy
12. Odpowiedzialność rodziców wiąże się z osiągnięciem dojrzałości. Jest to
dojrzałość:
a. płciowa, fizyczna, psychiczna, społeczna
b. płciowa, fizyczna
c. społeczna i fizyczna
d. tylko płciowa
13. Mieszkańcy dużych ośrodków przemysłowych chorują często na:
a. dur brzuszny
b. ospę wietrzną
c. choroby układu oddechowego
d. choroby nerek

„Poznaję mój organizm” kl. IV
gr. B
Imię i nazwisko.......................................................................................................
Klasa
...........
Data................
1. Do podstawowych czynności życiowych człowieka należą:
a. oddychanie
b. wzrost i rozwój
c. tylko wydalanie
d. wszystkie odpowiedzi są poprawne
2. Pobieranie tlenu zawartego w powietrzu atmosferycznym należy do
funkcji układu:
a. krwionośnego
b. pokarmowego
c. wydalniczego
d. oddechowego
3. Jaką rolę pełnią zęby:
a. służą do trawienia
b. do pobierania pokarmu
c. uczestniczą w odżywianiu
d. służą do rozdrabniania pokarmu
4. W etapach rozwoju człowieka nie występuje okres:
a. przedszkolny
b. niemowlęcy
c. noworodkowy
d. podstawowy
5. Narządem płciowym człowieka nie jest:
a. macica
b. jajowód
c. plemnik
d. jądra
6. Zaokrąglone biodra, wąskie ramiona to cecha budowy ciała:
a. kobiety
b. mężczyzny
c. przedszkolaka
d. odpowiedzi a i b są poprawne
7. Wyprostowanie nogi w stawie kolanowym jest wynikiem współpracy:
a. mięśni i naczyń krwionośnych
b. mięśni i kości
c. skóry i mięśni
d. mięśni i zakończeń nerwowych
8. W którym szeregu prawidłowo zestawiono choroby i sposoby ich
rozprzestrzeniania się:
a. tężec –poprzez krew
b. dur brzuszny poprzez zwierzęta
c. Aids- kontakt płciowy
d. żółtaczka- gleba
9. Do zmian zachodzących w organizmie w okresie dojrzewania u dziewcząt
należą:
a. mutacja
b. przyspieszony wzrost ciała
c. pojawienie się zarostu na twarzy
d. wszystkie odpowiedzi są prawidłowe
10. Jedząc na śniadanie jogurt dostarczasz organizmowi:
a. dużo białka
b. energii
c. cukrów
d. soli mineralnych
11. W krwi człowieka po spaleniu papierosa znajdują się następujące
substancje oprócz:
a. alkoholu
b. nikotyny
c. cukrów, białek
d. cukrów i nikotyny
12. Człowieka dojrzałego charakteryzuje:
a. dojrzałość płciowa
b. tylko dojrzałość społeczna
c. dojrzałość psychiczna i fizyczna
d. dojrzałość płciowa, fizyczna, psychiczna i społeczna
13. Do chorób cywilizacyjnych nie należą :
a. choroby wieńcowe
b. miażdżyca
c. żółtaczka
d. choroby układu oddechowego

KLUCZ DO TESTU

KLUCZ ODPOWIEDZI wersja A

KLUCZ ODPOWIEDZI wersja B

Karta odpowiedzi dla ucznia.
VII.
Czas trwania lekcji
45 minut
Download