AIDS

advertisement
SCENARIUSZ KATECHEZY
TEMAT: AIDS – przypadek czy konsekwencja?
Cele: Zapoznanie się z niebezpieczeństwami choroby,
Roztropny lęk przed zagrożeniem, pomoc ludziom chorym
I szacunek wobec nich.
Uczeń zna: - co znaczą skróty AIDS i HIV
- wymieni, jak uniknąć zarażenia się wirusem HIV
- poda sposoby pomocy chorym na AIDS.
Uczeń potrafi: - okazywać współczucie choremu na AIDS,
- być ,,mądrym przed szkodą”,
- potrafi pracować w grupie, formułować wnioski.
Forma: praca indywidualna, grupowa
Pomoce: plansze, kartki, ankieta,
Metoda: rozmowa kierowana, świadectwo, praca w grupach,
indywidualna, wypełnianie ankiety;
Przebieg lekcji
1. Modlitwa – Duchu Święty, który oświecasz……
2. Wprowadzenie
Odczytanie listu osób chorych na AIDS
Jan jest młodym człowiekiem, mieszkającym w dzielnicy śródmiejskiej,
wychowanym przez kochającą go samotną matkę. Mimo jej olbrzymich
starań, Jan traktował swoje środowisko jako więzienie, z którego postanowił
uciec, próbując narkotyków. Obecnie, po sześciu miesiącach trwającej z
przerwami choroby, został przyjęty do szpitala. Lekarze stwierdzili AIDS. Jan
ma poczucie, że od samego początku gnębiony był przez coś, na co nie miał
żadnego wpływu.
Beatka ma piętnaście miesięcy. Jej matka, która jest narkomanką, miała
kontakt z wirusem HIV jeszcze przed jej poczęciem, wskutek czego Beatka
urodziła się już zakażona. Matka porzuciła ją. Beatka znajduje się teraz w
szpitalu. Nie będzie miała już żadnego innego domu, ponieważ nie pozostało
jej wiele życia.
N- el stawia pytanie:
- O kim mówią te teksty? ( o chorych na AIDS)
Tematem dzisiejszej katechezy będzie choroba XXI wieku, której nazwa brzmi
AIDS. Zastanowimy się wspólnie, czy AIDS jako choroba jest przypadkiem,
czy konsekwencją sposobu życia.
3. Podanie prawdy
N – el pyta:
- czym jest HIV
- Jak brzmi definicja AIDS
- Jakie są objawy zakażenia wirusem HIV
( pokazuje plansze), podsumowanie
Aby wirusy mogły się rozwijać, muszą przebywać wewnątrz żywych komórek.
Kiedy wirus HIV dostaje się do organizmu, początkowo nie występują żadne
objawy, jednak po jakimś czasie wywołuje on różne choroby. Wiele objawów
przypomina te, które towarzyszą przeziębieniu, grypie. Różnią się od nich
jedynie swą intensywnością i długością trwania. Gdyby zaniepokoiły was
jakieś objawy, należy koniecznie zasięgnąć rady lekarza, rodziców lub innej
osoby dorosłej, której możecie zaufać.
N- l dzieli klasę na 4 grupy:
Każda grupa otrzymuje kartki ( Jak uniknąć zarażenia się wirusem HIV), dalej
następuje podsumowanie.
Następnie rozdaje karteczki – Proszę na otrzymanych karteczkach wykreślić
te rzeczy lub czynności, przez które nie można zarazić się wirusem HIV.podsumowanie.
Być może zdarzy się wam przebywać w gronie ludzi, którzy do końca nie
rozumieją przyczyn zarażenia się tą chorobą. Nie przyjmują do wiadomości, że
AIDS to choroba nie przypadku, ile konsekwencja złego stylu życia.
3. Zastosowanie
Odczytanie wiersza ,,Prośba”
Czy mogę usiąść na tapczanie?
Ja będę tylko siedziała
Czy mogę usiąść na tapczanie?
Ja będę oddychać i milczeć jak skała
Czy mogę usiąść na tapczanie?
Ja nie będę zarażała!!!
Pytanie nauczyciela: Jaka refleksja nasuwa się po wysłuchaniu wiersza?
( W naszym społeczeństwie równolegle z epidemią choroby szerzy się
epidemia strachu, odrazy, niechęci wobec zakażonych i chorych,
niejednokrotnie połączona z dążeniami do drastycznych restrykcji w
stosunku do ludzi dotkniętych AIDS.)
Pytanie: Jakie są przyczyny negatywnych postaw wobec osób żyjących z
HIV i chorych na AIDS.
- strach,
- niedostateczna wiedza,
- niepełne i często nieprawdziwe informacje podawane przez media,
- błędne przeświadczenie, że AIDS dotyczy wyłącznie narkomanów,
homoseksualistów,
- czy osób trudniących się prostytucją,
- negatywna ocena moralna ludzi dotkniętych chorobą niezależnie od
przyczyn zakażenia.
Uczniowie wypełniają ankietę:
Wspólne wypracowanie i określanie postawy, jaka powinna być przyjęta w
stosunku do ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS obalić nasze obawy i
nieporozumienia związane z tą chorobą przez wypełnienie ankiety.
5.Zakończenie
Zapis do zeszytu: (temat i notatka)
6.Praca domowa – Napisz jak można pomóc chorym na AIDS?
7.Modlitwa
I GRUPA
KONTAKT SEKSUALNY
NAPISZ -
JAK UNIKNĄĆ ZARAŻENIA SIĘ WIRUSEM HIV
II GRUPA
NARKOTYKI
NAPISZ – JAK UNIKNĄĆ ZARAŻENIA SIĘ WIRUSEM HIV
III GRUPA
CIĄŻA
NAPISZ – JAK UNIKNĄĆ ZARAŻENIA SIĘ WIRUSEM HIV
IV GRUPA
KREW
NAPISZ - JAK UNIKNĄĆ ZARAŻENIA SIĘ WIRUSEM HIV
Proszę wykreślić te rzeczy lub czynności, przez które nie można się zarazić
wirusem HIV
Łzy, uścisk dłoni, odzież, szklanki, talerze, wanna, wdychane powietrze,
przytulanie, wspólne sztućce, kran, ukąszenie owada, sedes, klamka u drzwi.
Proszę wykreślić te rzeczy lub czynności, przez które nie można się zarazić
wirusem HIV
Łzy, uścisk dłoni, odzież, szklanki, talerze, wanna, wdychane powietrze,
przytulanie, wspólne sztućce, kran, ukąszenie owada, sedes, klamka u drzwi.
Proszę wykreślić te rzeczy lub czynności, przez które nie można się zarazić
wirusem HIV
Łzy, uścisk dłoni, odzież, szklanki, talerze, wanna, wdychane powietrze,
przytulanie, wspólne sztućce, kran, ukąszenie owada, sedes, klamka u drzwi.
Proszę wykreślić te rzeczy lub czynności, przez które nie można się zarazić
wirusem HIV
Łzy, uścisk dłoni, odzież, szklanki, talerze, wanna, wdychane powietrze,
przytulanie, wspólne sztućce, kran, ukąszenie owada, sedes, klamka u drzwi.
Proszę wykreślić te rzeczy lub czynności, przez które nie można się zarazić
wirusem HIV
Łzy, uścisk dłoni, odzież, szklanki, talerze, wanna, wdychane powietrze,
przytulanie, wspólne sztućce, kran, ukąszenie owada, sedes, klamka u drzwi.
WIERSZ - ,, PROŚBA’’
Czy mogę usiąść na tapczanie?
Ja będę tylko siedziała
Czy mogę usiąść na tapczanie?
Ja będę oddychać i milczeć jak skała
Czy mogę usiąść na tapczanie?
Ja nie będę zarażała!!!
Download