Konspekt lekcji wychowawczej w kl. III b

advertisement
Konspekt lekcji wychowawczej w kl. III b
Prowadzący:
Maria Grobelna – opiekun stażu; pedagog szkolny
Artur Szwejda - stażysta; psycholog
Temat: Twarze lęku – fobia szkolna.
Cele ogólne:
 Wyrabianie u uczniów umiejętności radzenia sobie w trudnych
sytuacjach;
 Poznawanie nowych (innych) sposobów pokonywania własnych
lęków;
 Zachęcanie do wyrażania własnych uczuć;
Cele operacyjne:
Uczeń:
 ocenia sytuację, interpretuje i wybiera właściwe rozwiązania;
 identyfikuje, nazywa własne lęki i wyzbywa się ich;
 dokonuje projekcji własnych stanów emocjonalnych i odczytuje
emocje innych osób;
Metody: burza mózgów, dyskusja panelowa
Formy pracy: zbiorowa, praca w grupach, indywidualna;
Środki dydaktyczne: kartony, kredki;
Tok zajęć:
1) Wprowadzenie do tematu;
2) Przypomnienie zasad obowiązujących podczas lekcji;
3) Gdzie czyha lęk ? praca w grupach – tworzenie listy lęków;
4) Nazywanie własnych lęków i sposoby radzenia sobie z nimi;
5) Opowiedz mi o swoim sukcesie ... wzmocnienie poczucia wartości;
6) Podsumowanie lekcji: w lekcji podobało mi się ...
dowiedziałem (-am) się ...; postaram się ...
1
„ Nauczyciel ma się rozwijać
z pożytkiem dla uczniów, szkoły,
a nie po prostu jak kłębek po dywanie,
nieważne gdzie się potoczy,
grunt, że niby coś się dzieje ...”
Nauczyciel
Forum nauczycieli www profesor.pl
ARKUSZ OBSERWACJI
(Hospitacja uczestnicząca)
Hospitujący: Maria Grobelna, Artur Szwejda
Hospitowany: Artur Szwejda, Maria Grobelna
Cel hospitacji: ( nie więcej niż dwa)
 utrzymanie dyscypliny podczas zajęć
 motywowanie uczniów do wyrażania swoich poglądów
Data: 08.12.2004 r.
Klasa: III b
Miejsce: Gimnazjum
Czas:
Rodzaj zajęć: zajęcia wynikające z realizacji szkolnego programu
profilaktycznego.
Temat zajęć: Twarze lęku – fobia szkolna.
2
Przebieg zajęć i uwagi:
Zajęcia odbyły się z zachowaniem wszystkich ogniw i zaplanowanych
treści. Uczniowie pracowali aktywnie co oznaczało, że ćwiczenia były
dla nich zrozumiałe. Prowadzący bez problemów nawiązał kontakt z klasą
i utrzymywał właściwą dyscyplinę. W czasie zajęć każdy uczeń zabrał
głos, a jego wypowiedź była odpowiednio skomentowana przez n-la.
Pracowano na pozytywach zwracając uwagę na wzmacnianie poczucia
własnej wartości.
Własne spostrzeżenia:
Pierwszy raz poprowadziliśmy zajęcia w formie hospitacji uczestniczącej.
Jako opiekun mogłam obserwować zajęcia, ale również w każdej chwili
uzupełnić wypowiedź ucznia lub prowadzącego. Robiłam to z pozycji
uczestnika lekcji, a nie biernego obserwatora. Dopowiadałam, a nie
oceniałam. To dawało większą swobodę wypowiadania się uczniów
i czyniło zajęcia atrakcyjniejszymi, tym bardziej, że do pracy w grupach
zaangażowaliśmy pozostałych nauczycieli biorących udział w zajęciach.
podpis hospitującego
podpis hospitowanego
Maria Grobelna
Artur Szwejda
Artur Szwejda
Maria Grobelna
Podczas lekcji nie należy wymieniać uwag, szeptać. Wszystkie spostrzeżenia
wymagające komentarza, należy zapamiętać i omówić po lekcji.
SŁABE STRONY
MOCNE STRONY





możliwość aktywnego uczestnictwa w lekcji
(opiekuna)
ingerowanie w tok lekcji z pozycji uczestnika
bardziej wnikliwa obserwacja zachowań uczniów,
ich zainteresowania lekcją
większa pewność siebie n-la hospitowanego
budowanie przestrzeni edukacyjnej w wymiarze
osobistym

konieczność zapamiętywania wszelkich
spostrzeżeń wymagających konsultacji z n-lem
po lekcji
3
Dyskusja panelowa – metoda skutecznego porozumiewania się w
różnych sytuacjach, prezentacji własnego punktu widzenia, przygotowania do
publicznych wystąpień, oraz efektywnego współdziałania w zespole i pracy w
grupie, budowania więzi międzyludzkich, podejmowania indywidualnych i
grupowych decyzji.
Dyskusja panelowa przyda się do ćwiczenia pewności siebie podczas
uczestnictwa w dyskusji na każdy temat.
Burza mózgów – metoda służy rozwiązywaniu problemów w twórczy
sposób, rozwijaniu sprawności umysłowych oraz osobistych zainteresowań.
Jest to metoda twórczego rozwiązywania problemów. Rozwija sprawność
umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem własnych
pomysłów, pobudza wyobraźnię.
4
TWARZE LĘKU –fobia szkolna
1. Przyczyny fobii szkolnej
CEL: zrozumienie istoty lęków występujących w społeczności szkolnej i
opracowanie różnych metod radzenia sobie z nimi.
Uczestnicy w sześciu zespołach wypracowują listy lęków pojawiających się
w relacjach szkolnych:
 lęki rodzące się w relacjach uczeń – uczeń
 co może wpłynąć na poprawienie stosunków uczeń – uczeń
 lęki występujące w relacjach uczeń – nauczyciel
 co wpłynąć na poprawienie stosunków uczeń – nauczyciel
 lęki pojawiające się w relacjach nauczyciel – uczeń
 co może wpłynąć na poprawienie relacji nauczyciel – uczeń
2. TWARZE LĘKU
CEL: projekcja własnych stanów emocjonalnych i umiejętność odczytywania
emocji innych ludzi.
NARYSUJ SWÓJ LĘK - Uczniowie na kartonach rysują swoje lęki –
pierwsze skojarzenia ( 3 min.) i prezentują pozostałym uczestnikom. Koledzy
odgadują znaczenie rysunków i przekazują autorowi pozytywne sugestie.
Rysunek (strach) trafia do kosza.
BURZA MÓZGÓW – inne sposoby radzenia sobie z lękiem (zapisać
na tablicy).
3. OPOWIEDZ MI O SWOIM SUKCESIE – rundka, podczas której każdy
uczestnik kolejno opowiada o takim zdarzeniu ze swojego życia, które
uznaje za sukces (małe i duże).
CEL: budowanie poczucia własnej wartości i podnoszenie samooceny.
5
6
Download