Scenariusz zajęć wychowania fizycznego

advertisement
Scenariusz zajęć wychowania fizycznego
Klasa: IV Szkoły Podstawowej
Data: 19.02.2014r.
Zadanie główne: Kształtujemy siłę i wytrzymałość siłową w obwodzie stacyjnym.
Zadania dodatkowe:
- zaznajomienie dzieci z terminologią przyrządów i przyborów znajdujących się na siłowni,
- wdrażanie uczniów do przestrzegania zasad bezpieczeństwa na siłowni,
- zrozumienie przez uczniów konieczności dobierania odpowiedniego obciążenia,
- poprawa ogólnej sprawności fizycznej,
- wzmocnienie mięśni wysklepiających stóp,
- kształtowanie równowagi,
- wzmacnianie mięśni posturalnych,
Cele operacyjne:
- Umiejętności:
- U potrafi przygotować organizm do wysiłku,
- U prawidłowo wykonuje polecone ćwiczenia,
- Motoryczności:
- U wzmocni mięśnie rąk i nóg,
- U rozwinie siłę i wytrzymałość siłową,
- U poprawi skoczność,
- Wiadomości:
- U wie, jak przygotować organizm do wysiłku,
- U wie, jakie są konsekwencje stosowania nadmiernych obciążeń,
- Wychowania:
- U jest zdyscyplinowany,
- U przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zajęć,
Przyrządy i przybory:
- ławeczki gimnastyczne,
- drabinki gimnastyczne,
- expandery,
- hantle o wadze 1kg, 3kg i 5kg,
- gumowe piłki o wadze 0,9kg,
- dysk sensoryczny,
- kamienie sensoryczne,
- gumowa piłka,
- skakanka.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
1. Czynności organizacyjno-porządkowe:
a) zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, podanie celów i zadań lekcji,
b) przypomnienie uczniom zasad bezpieczeństwa podczas lekcji.
II. Część główna A
1. Rozgrzewka:
a) „Powódź” – uczniowie biegają po sali. Na komendę „powódź”, wszyscy wskakują na
ławeczki i na drabinki; na komendę „burza”, przyjmują pozycję leżenia przodem z rękoma
wyciągniętymi w przód; na komendę „słońce” uczniowie ponownie biegają po sali. Osoba,
która się pomyli, wykonuje 10 przysiadów.
b) „Berek lawina” – jedna osoba zostaje berkiem, reszta klasy biega po sali. Zadaniem berka
jest dotknięcie osoby i złapanie jej za rękę. Trzymając się za rękę łapią następną osobę, która
dołącza do grupy berka. I tak do momentu złapania wszystkich.
c) Ćwiczenia kształtujące w miejscu:
- skręty głowy w lewo i w prawo,
- krążenia w stawach barkowych, łokciowych i nadgarstkowych,
- krążenia w stawach biodrowych,
- wypad tułowia w przód,
- skrętoskłony,
- skip A,
- skip C,
- krążenia w stawach kolanowych i skokowych.
III. Część główna B
1. Ćwiczenia na poszczególnych stacjach. Prowadzący wydaje komendy do rozpoczęcia,
zakończenia ćwiczenia oraz do zmiany stacji. Czas ćwiczeń: 50 sekund, czas odpoczynku: 20
sekund. Uczniowie przechodzą cały obwód stacyjny 2 razy:
a) podciąganie się rękoma w leżeniu przodem na ławeczce zahaczonej skośnie o drabinki (dla
chłopców ławeczka zahaczona o 3 szczeble wyżej),
b) wypady jedną nogą w przód z hantlami o wadze 1kg każdy, trzymanymi w dłoniach, ręce
swobodnie wzdłuż tułowia,
c) uginanie RR w stawach łokciowych (naprzemianstronne), w pozycji stojącej; środek
expandera zaczepiony o stopy,
d) stawianie stóp na kamieniach sensorycznych z zachowaniem równowagi (bez butów),
e) prostowanie RR w stawach łokciowych (obustronne), w pozycji stojącej expander
dwuczęściowy zaczepiony przed ćwiczącym,
f) utrzymywanie równowagi na dysku sensorycznym, z gumowymi piłkami o wadze 0,9kg
każda, trzymanymi w dłoniach,
g) przeskoki obunóż, jednonóż na skakance,
h) przetaczanie całego ciała na gumowej piłce w leżeniu przodem (od stóp do klatki
piersiowej),
i) uginanie i prostowanie RR z obciążeniem o wadze 3kg lub 5kg, w leżeniu tyłem na
ławeczce.
IV. Część końcowa
- Zabawa „Minutka”. Uczniowie przyjmują pozycję leżenia tyłem. Na gwizdek prowadzący
włącza stoper, a uczniowie po cichu liczą do 60. Osoba, która policzy do 60 wstaje i
przyjmuje pozycję „na baczność”. Wygrywa osoba, która wstanie najbliżej granicy 60 sekund
na stoperze.
- wyciszenie organizmu, podsumowanie zajęć.
Download