1 Temat lekcji

advertisement
Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji
1 TEMAT LEKCJI:
Wykorzystanie drzew binarnych do sortowania
2 CELE LEKCJI:
2.1 Wiadomości:
Uczeń potrafi:

podać definicję drzewa binarnego i kopca;

podać definicje podstawowych pojęć związanych z drzewem binarnym;

wymienić cechy drzewa binarnego;

wymienić cechy drzewa zrównoważonego i uporządkowanego;

podać zasadę wyliczania indeksu tablicy dla danego elementu drzewa;

podać zasadę tworzenia kopca;

podać zasadę rozbioru kopca;

określić efektywność sortowania przez kopcowanie.
2.2 Umiejętności:
Uczeń potrafi:

utworzyć drzewo binarne za pomocą tablicy w VB .NET;

wskazać drzewo binarne, lub kopiec w kodzie w programu w VB .NET;

utworzyć kopiec w programie w VB .NET;

dokonać rozbioru kopca w VB .NET;

wykorzystać drzewo binarne lub kopiec przy rozwiązywaniu typowych
problemów algorytmicznych (sortowanie).
3 METODY NAUCZANIA

pogadanka;

laboratoryjna z elementami pokazu.
1
Scenariusz lekcji
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

komputery z zainstalowanym VB .NET;

scenariusze zadań dostępne pod adresem:
http://www.otwartaszkola.edu.pl/DesktopDefault.aspx?tabid=465.
5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE

lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym
VB .NET i programem Power Point;

projektor multimedialny.
6 PRZEBIEG LEKCJI
2
Scenariusz lekcji
Etap
Zadanie
Przebieg realizacji
Uwagi do realizacji
Faza przygotowawcza
– czynności
organizacyjne (5 min)
– wprowadzenie do
tematu lekcji (5 min)
- przypomnienie pojęcia sortowania
- przypomnienie poznanych algorytmów sortowania
- podanie tematu lekcji
Faza realizacyjna
- przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie
uczniów jej treścią
– omówienie drzewa
binarnego (10 min)
- omówienie struktury danych nazywanej drzewem binarnym
– omówienie zapisu
drzewa binarnego za
pomocą tablicy
(10 min)
- omówienie zasad tworzenia tablicy służącej do zapamiętania drzewa
binarnego
- omówienie podstawowych podjęć związanych z drzewem binarnym: korzeń,
węzeł, liść, drzewo zrównoważone, drzewo uporządkowane
- narysowanie przykładowego drzewa i zapisanie go w tablicy
- uczniowie samodzielnie zapisują w tablicy drzewo binarne narysowane przez
nauczyciela
- uczniowie samodzielnie rysują drzewo binarne na bazie tablicy zawierającej
jego opis
3
Scenariusz lekcji
– omówienie tworzenia
i rozbioru kopca
(15 min)
- omówienie pojęcia kopca i zasad tworzenia kopca
- narysowania na tablicy przykładowego drzewa binarnego i zamienienie go na
kopiec
- omówienie zasad rozbioru kopca
- dokonanie rozbioru kopca narysowanego na tablicy – uczniowie zauważają,
że elementy usunięte z kopca tworzą uporządkowany ciąg – nastąpiło
sortowanie danych
- uogólnienie algorytmu sortowania przez kopcowanie
– utworzenie programu
realizującego
sortowanie przez
kopcowanie (40 min)
- otwarcie nowego projektu w VB .NET
- utworzenie interfejsu aplikacji
- utworzenie procedur tworzących kopiec i rozbierających kopiec według
scenariusza zadania
Faza
podsumowująca
- sprawdzenie poprawności działania aplikacji
– podsumowanie lekcji
(5 min)
Scenariusze zadań oraz
programy są dostępne
pod adresem
http://www.otwartaszko
la.edu.pl/DesktopDefault.
aspx?tabid=223
- analiz poznanego algorytmu – próba określenia jego efektywności
7 BIBLIOGRAFIA
[1] P. Wróblewski, Algorytmy – struktury danych i techniki programowania, Helion, Gliwice 1997.
[2] L. Banachowski, K. Diks, W. Rytter, Algorytmy i struktury danych, WNT, Gliwice 2001.
[3] A.A. Aho, J.E. Hopcroft, J.D. Ullman, Algorytmy i struktury danych, Helion, Gliwice 2003.
[4] H. Gantenbein, G. Dunn, A. Kalani, Ch. Payne, T. Thangarathinam, MS Visual Basic.NET 2003. Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006.
4
Scenariusz lekcji
[5] Paul Kimmel, Visual Basic.NET Księga eksperta, Helion, Gliwice 2003.
[6] Niklas Wirth, Algorytmy+struktury danych=programy, WNT, Warszawa 1999.
[7] J. Białowąs, Kompendium programisty VB .NET, http://www.otwartaszkola.edu.pl/DesktopDefault.aspx?tabid=464
8 ZAŁĄCZNIKI
9 CZAS TRWANIA LEKCJI:
2 x 45 minut
10UWAGI
5
Download