Konspekty zajęć – Świetlica Środowiskowa „Przystań” Zajęcia nr 1

advertisement
Konspekty zajęć – Świetlica Środowiskowa „Przystań”
Zajęcia nr 1
Cel: zapoznanie uczestników zajęć z definicją pojęcia „street art”, a także z jego rodzajami i
przykładami.
Materiały: kartony, mazaki, laptop, projektor.
Metody i techniki: wypisanie skojarzeń do słów „ulica” i „sztuka” i dyskusja, wyświetlenie
przykładów street art’u.
Przebieg zajęć
I.
II.
III.
IV.
Integracja uczestników i osoby prowadzącej.
Wprowadzenie do projektu: cel, działania, grupy.
Praca ze skojarzeniami do pojęć „ulica” i „sztuka”. Wyjaśnienie pojęcia street art’u.
Wyświetlenie przykładów street art’u na świecie.
Zajęcia nr 2
Cel: wybór tematów do zrealizowania w temacie „instalacje”.
Materiały: kartony, mazaki, laptop, projektor.
Metody i techniki: obejrzenie zdjęć dotyczących kategorii „instalacje”. Dyskusja nad
propozycjami, które spodobają się najbardziej.
Przebieg zajęć
I. Obejrzenie przykładów street art’u w kategorii „instalacje”.
II. Wybór tematów przewodnich. Dyskusja i głosowanie.
III. Przygotowanie listy materiałów potrzebnych do wykonania wybranych działań w
mieście.
Zajęcia nr 3
Cel: wybór miejsc do realizacji wybranych działań: motyle w przestrzeni miasta, huśtawki na
przystankach, projekt „Before I die”. Opracowanie projektów dla konkretnych miejsc.
Materiały: karton, mazaki, projektor, laptop.
Metody i techniki: Dyskusja nad propozycjami pomysłów i miejsc do realizacji wybranych
działań. Spisanie wybranych miejsc w celu konsultacji pomysłów z Urzędem Miasta w Zgierzu i
Zakładu Miejskich Usług Komunikacyjnych.
Przebieg zajęć
I. Przypomnienie o pomysłach, które wybrała grupa.
II. Bliższe zapoznanie się z procesem realizacji każdego z działań.
III. Omówienie projektu „Before I die”, zapoznanie się ze stroną www oraz przykładami
ścian na całym świecie.
IV. Przygotowanie pytań do władz miasta ws. pomysłów do realizacji.
Zajęcia nr 4
Cel: Stworzenie motyli do powieszenia w przestrzeni miasta.
Materiały: plastikowe teczki do cięcia, nożyczki, spray’e, kartony.
Metody i techniki: wycinanie, spray’owanie, rysowanie kredą – praca w grupach.
Przebieg zajęć
I. Spotkanie w świetlicy.
II. Wycinanie motyli wg szablonu z plastikowych teczek.
III. Spray’owanie motyli.
IV. Dorysowywanie kredą na murze skrzydeł anielskich i fotografowanie dzieci na tle ściany
w taki sposób jakby to one miały te skrzydła – zadanie dodatkowe.
V. Sprzątanie i dokumentacja fotograficzna.
Zajęcia nr 5
Cel: Przygotowanie materiałów do stworzenia tablicy Before I Die.
Materiały: tablica, farba tablicowa, wałki, folia ochronna, ręczniki papierowe.
Metody i techniki: malowanie farbą.
Przebieg zajęć
I. Spotkanie w świetlicy.
II. Zakup materiałów potrzebnych do przygotowania tablicy.
III. Umycie tablicy.
IV. Pomalowanie tablicy farbą tablicową. Położenie dwóch warstw.
VI. Sprzątanie i dokumentacja fotograficzna.
Zajęcia nr 6
Cel: zakończenie projektu Before I Die.
Materiały: tablica, szablony z napisami, spray’e, plastikowe zip’y, kreda.
Metody i techniki: malowanie spray’ami, wieszanie tablicy.
Przebieg zajęć
I. Spotkanie w Mieście Tkaczy.
II. Przygotowanie tablicy do spray’owania.
III. Naniesienie napisów na tablicę przez dzieci wspierane przez prowadzących grupy w
projekcie.
IV. Powieszenie tablicy na siatce i przęsłach.
V. Dopisanie zakończeń zdań: Zanim umrę chciałbym/chciałabym… przez dzieci.
VI. Sprzątanie i dokumentacja fotograficzna.
Zajęcia nr 7
Cel: powieszenie huśtawek na pl. Kilińskiego w Zgierzu.
Materiały: huśtawki, liny, karabinki, drabina.
Przebieg zajęć:
I. Spotkanie na przystanku.
II. Powieszenie huśtawek przez dzieci i wspierające ich dorosłe osoby z projektu.
III. Sprzątanie i dokumentacja fotograficzna.
Przez cały czas projektu prowadząca obie grupy była w stałym kontakcie z koordynatorami
dzieci w obu świetlicach, z Miejskim Usługami Komunikacyjnymi i osobami, które konsultowały
działania pod względem technicznym.
"Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange. Materiał jest dostępny na licencji Creative
Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska"
Download