Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

advertisement
Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV
TEMAT LEKCJI: Okrąg i koło .
Treści nauczania z podstawy programowej :
Wielokąty, koła, okręgi.
Uczeń wskazuje na rysunku, a także rysuje cięciwę, średnicę, promień koła i okręgu.
CELE ZAJĘĆ :
ogólne:
 umożliwianie uczniom samodzielnego definiowania pojęć oraz odkrywania związków
i zależności
 uczenie spostrzegawczości oraz wyciągania wniosków
 rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym
 wyrabianie dokładności i staranności przy kreśleniu figur
szczegółowe:
 Wiadomości
Uczeń wie:
 co to jest okrąg i koło,
 jaka jest różnica pomiędzy okręgiem i kołem,
 jakie są elementy koła i okręgu,
 jaka jest zależność pomiędzy promieniem a średnicą.
2. Umiejętności
Uczeń umie:
 wskazywać poszczególne elementy w okręgu i w kole,
 kreślić koło i okrąg o danym promieniu,
 wyróżniać spośród figur płaskich koła i okręgi
FORMY PRACY : praca indywidualna i zbiorowa
METODA PRACY : problemowa , ćwiczeniowa
POMOCE :
 zeszyt, cyrkiel, tablica , kolorowa kreda, karty pracy, podręcznik, ćwiczenia
PRZEBIEG LEKCJI :
1. Sprawy organizacyjne
Przywitanie uczniów, sprawdzenie zadania domowego.
2. Wprowadzenie do lekcji
Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
Na dzisiejszej lekcji poznamy dwie figury geometryczne.
Podobnie jak poprzednie figury, nauczymy się je nazywać, rysować oraz definiować.
Poznamy też pojęcia z nimi związane.
 Wymieńcie niektóre z figur, które poznaliśmy wcześniej.
Uczniowie rysują, wymieniają oraz definiują poznane wcześniej figury, np. punkt,
prosta, prostokąt, kwadrat itp.
3. Część zasadnicza
1. Definiowanie okręgu
Aby wprowadzić pojęcie nowej figury geometrycznej, skorzystamy z najprostszej
figury jaka poznaliśmy, a jest nią …. punkt.
 Na kartce w zeszycie mniej więcej w środkowym miejscu zaznacz punkt O .
(To samo rysujemy równocześnie na tablicy).
 Zaznaczcie punkt A odległy od niego o 3cm.
 Następnie punkt B leżący również w odległości 3cm od punktu O.
 Zaznaczcie kolejne punkty leżące w tej samej odległości od środka jak poprzednie
dwa.
 Czy są jeszcze inne takie punkty ?
 Ile takich punktów możesz zaznaczyć?
 Czy potrafisz zaznaczyć wszystkie takie punkty?
 Jak narysować wszystkie punkty leżące w tej samej odległości od punktu O jak
poprzednie ?
 Jak nazywa się figura którą narysowaliśmy ?
Figura, którą narysowałeś to okrąg.
 Spróbujmy zdefiniować okrąg.
Okrąg to zbiór punktów.... ( Uczniowie sami podaja definicje okręgu )
Okrąg to zbiór punktów leżących w tej samej odległości od wybranego punktu O.
Punkt O nazywamy środkiem okręgu.
Do rysowania okręgów służy cyrkiel.
 Co należy podać, aby narysować okrąg ?
 Narysujcie okrąg o środku w punkcie O i odległości od środka 4cm.
 Zaznaczcie odcinek OA, który łączy środek okręgu O z okręgiem.
Odcinek ten nazywamy promieniem.
 Zaznaczmy go kolorem i podpiszmy. Pod spodem zapiszmy czym jest promień.
( uczniowie sami podają definicję promienia )
Promień okręgu to odcinek łączący środek okręgu z punktem na okręgu.
 Zaznaczcie dwa dowolne punkty na okręgu, np. C i D, a następnie połączcie je
odcinkiem.
Ten odcinek to cięciwa.
Zdefiniujcie cięciwę. ( uczniowie sami podają definicję promienia )
Cięciwa to odcinek łączący dwa dowolne punkty na okręgu.
 Narysujcie teraz cięciwę przechodzącą przez środek okręgu.
To średnica.
Średnica to cięciwa przechodząca przez środek okręgu.
Średnica okręgu jest dwa razy dłuższa niż jego promień.
2. Pojęcie koła
 Narysuj dowolny okrąg.
 Pokoloruj jego wnętrze.
 Jak nazywa się figura którą narysowaliśmy ?
Figura, którą narysowałeś to koło. W kole wyróżniamy podobnie jak w okręgu:
 środek koła
 promień koła
 cięciwę koła
 średnicę koła.
Zaznaczcie je w kole i podpiszcie.
Zapisanie tematu . Dzieci proponują jaki temat lekcji zapisać.
3. Okrąg a koło.
Punkty należące do okręgu a punkty należące do koła.
Jaka jest różnica pomiędzy okręgiem a kołem ?
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy ( Załącznik 1. )
Odpowiedz na poniższe pytania.









Jak nazywa się środek tego okręgu?
Czy środek okręgu należy do okręgu ?
Zaznacz promień SA
Czy promień okręgu należy do okręgu ?
Zaznacz cięciwę AG
Czy cięciwa okręgu należy do okręgu ?
Zaznacz średnicę JC
Czy średnica okręgu należy do okręgu ?
Które z zaznaczonych punktów należą do narysowanego okręgu ?
 Zamaluj wnętrze okręgu.









Jak nazywa się środek tego koła?
Czy środek koła należy do koła ?
Zaznacz promień SA
Czy promień koła należy do koła ?
Zaznacz cięciwę AG
Czy cięciwa koła należy do koła ?
Zaznacz średnicę JC
Czy średnica koła należy do koła ?
Które z zaznaczonych punktów należą do narysowanego koła ?
Wpisz odpowiedzi udzielone powyżej
Okrąg










Koło
Jak nazywa się środek tego okręgu (koła) ?
Czy środek okręgu należy do okręgu (koła ) ?
Zaznacz promień SA
Czy promień okręgu należy do okręgu (koła) ?
Zaznacz cięciwę AG
Czy cięciwa okręgu należy do okręgu (koła )?
Zaznacz średnicę JC
Czy średnica okręgu należy do okręgu (koła) ?
Które z zaznaczonych punktów należą do narysowanego okręgu ?
Które z zaznaczonych punktów należą do narysowanego koła ?
Przykłady okręgów i kół z życia wzięte:
Okręgi …......................................................................................................
Koła ….........................................................................................................
Praca domowa
Załącznik nr 2.
Zadanie 1.
Narysuj okrąg o promieniu długości 2cm5mm i zaznacz w nim dowolny promień i średnicę.
Zadanie 2.
Narysuj okrąg o środku w punkcie O i średnicy długości 8cm. Zaznacz na okręgu 4 punkty:
W, X, Y, Z. Ile można narysować cięciw, których końcami będą obrane punkty? Zmierz
długości tych cięciw.
Zadanie 3.
Dane są punkty A i B. Narysuj koło przechodzące przez punkt A, którego środkiem jest punkt
B. Jaką długość ma promień tego okręgu?
Zadanie 4.
Figura narysowana poniżej składa się z 7 okręgów. Odszukaj środki tych okręgów i zaznacz
je na niebiesko. Spróbuj narysować tę figurę.
Download