Grażyna Boćko Nauczany przedmiot: biologia Miejsce pracy: Publiczne Gimnazjum nr 2 w Białymstoku Scenariusz lekcji I. Przedmiot: biologia. Dział programowy: Funkcjonowanie człowieka i zwierząt. Klasa II gimnazjum, jedna jednostka lekcyjna. Temat: Podstawowe zasady żywienia. II. Cele lekcji: a) poznawcze: uczeń: - podaje zasady żywienia, - wymienia choroby powstające na skutek niedożywienia oraz choroby towarzyszące przejadaniu się, - podaje rolę błonnika w odżywianiu się, - podaje różne przyczyny otyłości, b) wychowawcze: uczeń: - zauważa konieczność właściwego żywienia w każdym okresie życia, - krytycznie analizuje własny jadłospis, c) praktyczne: uczeń: - dostrzega zależność między niewłaściwym odżywianiem się a powstawaniem chorób związanych ze złym odżywianiem się, - analizuje schematy, piramidę właściwego żywienia, własny jadłospis, - oblicza swój współczynnik masy ciała, - doskonali umiejętność pracy w zespole i grupie. III. Środki dydaktyczne: schematy, teksty z podręcznika, teksty przygotowane przez nauczyciela, tabela, loteryjki. IV. Metody: śniegowa kula, praca z tekstem, ćwiczenia. V. Formy: indywidualna, zespołowa, grupowa. VI. Przebieg lekcji: 1. Faza wstępna: a) podział klasy na grupy czteroosobowe, b) rozdanie pomocy ( schematy, tabela, loteryjki, teksty), c) uczeń wyjaśnia co to jest odżywianie ( dostarczenie pokarmu każdej żywej komórce organizmu), d) uczniowie dokonują podziału pokarmów- schemat do uzupełnienia (załącznik nr 1), każdy uczeń ma do uzupełnienia swój schemat, po uzupełnieniu schematu konsultuje się z kolegą z ławki, a następnie porównanie następuje w grupach czteroosobowych- kula śniegowa, po ukończeniu pracy w grupach przedstawiciele grup przedstawiają schematy na tablicy. 2. Faza główna: a) uczniowie analizują tabelę przedstawiającą procent ludzi otyłych w wybranych krajach- załącznik nr 2 i podają: - na którym miejscu wśród wymienionych znajdują się Polki i Polacy, - w którym kraju z przedstawionych jest najwięcej (procentowo) ludzi otyłych, - prawdopodobne przyczyny otyłości w wymienionych krajach, b) uczniowie analizują piramidę zdrowego żywienia- załącznik nr 3, c) zastanawiają się co powinno się znaleźć na szczycie piramidy, d) na podstawie tekstu z podręcznika- załącznik nr 4 podają rolę błonnika (ułatwia utrzymanie właściwej masy ciała, poprawia pracę jelit), e) na podstawie tekstu – załącznik nr 5 określają wpływ soli na organizm człowieka, f) na podstawie dostarczonego schematu- załącznik nr 6 wymieniają choroby towarzyszące otyłości, g) podają choroby związane z niedożywieniem oraz ich przyczyny lub objawy-układają loteryjkę- załącznik nr 7 ( śniegowa kula), h) podają przyczyny lub objawy chorób towarzyszących otyłości - układają loteryjkę- załącznik nr 8 (śniegowa kula), i) podają podstawowe zasady żywienia – wybierają z podanych - załącznik nr 9 ( praca indywidualna i zespołowa- zespoły dwuosobowe), 3. Faza podsumowująca: a) utrwalenie wiadomości i ułożenie notatki: - podstawowe zasady żywienia, - choroby związane z niedożywieniem (próchnica zębów, krzywica, gruźlica, anemia), - choroby towarzyszące otyłości ( miażdżyca, niewydolność oddechowa, zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, kamica żółciowa, cukrzyca, nadciśnienie, płaskostopie, nowotwory: jajnika, trzonu macicy, jelita grubego, prostaty), b) obliczają swój współczynnik masy ciała- na podstawie wzoru: masa ciała (kg) Współczynnik masy ciała = wzrost² (m) Uwaga: wiadomości o chorobach zostaną jeszcze raz utrwalone i poszerzone podczas omawiania układów narządów człowieka c) uczniowie dokonują oceny własnego jadłospisu - wykonują zadanie 20 str. 20 w zeszycie ćwiczeń: „Biologia XXI – zadania dla ucznia” – część 2, pod redakcją Andrzeja Jerzmanowskiego wydanego przez WSiP w 2000r. d) zadanie pracy domowej Praca domowa Poszerz wiadomości o chorobach związanych z nieprawidłowym odżywianiem analizując czasopisma dostępne w czytelni szkolnej („Zdrowie, „ Ekoświat”). Wymień choroby związane ze złym odżywianiem o których nie mówiliśmy, podaj ich przyczyny i objawy oraz z jakiego źródła dowiedziałeś się o nich ( czasopismo, numer, tytuł artykułu). Wszystkie przedstawione niżej załączniki powinny być dostarczone każdemu uczniowi w klasie. Załącznik nr 1 Podział pokarmów budulcowe białka (?) energetyczne (?) tłuszcze sole mineralne regulujące (?) węglowodany (?) (?) witaminy sole mineralne pełnowartościowe (?) niepełnowartościowe roślinne rozpuszczalne (?) zwierzęce w tłuszczach (?) w wodzie W miejsce znaku ? wpisują terminy umieszczone niżej. Załącznik nr 2 Procent ludzi cierpiących na otyłość w wybranych krajach w zależności od płci. Kraj Mężczyźni Kobiety Szwajcaria 6 5 Włochy 7 6 Austria 8 8 Holandia 8 9 Francja 9 11 Szwecja 10 12 Bułgaria Hiszpania Rosja Belgia Portugalia Dania Szkocja Czechy Słowacja Niemcy Anglia Finlandia USA Rumunia Kuwejt Polska 11 11 11 12 13 13 16 16 17 17 17 19 20 21 33 29 11 15 28 18 17 11 17 20 15 19 20 19 25 27 44 22 Dane do tabeli zaczerpnięto z podręcznika „Biologia XXI”- część 2, pod redakcją Andrzeja Jerzmanowskiego, wydanego przez WSiP w 2000r. Załącznik nr 3 Piramida zdrowego żywienia. T tłuszcze, słodycze mleko, produkty mleczne, mięso, drób, jaja, wędliny, ryby warzywa owoce chleb, przetwory zbożowe, ryż Załącznik nr 4 Rola błonnika „ W produktach pochodzenia roślinnego: surowych warzywach i owocach, dżemach oraz sokach przecierowych znajduje się duża ilość błonnika, czyli węglowodanu- celulozy. Błonnik, mimo że nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym człowieka, stanowi ważny składnik diety. Zjadany wraz z warzywami i owocami odgrywa dwojaką rolę: wypełnia żołądek, zwiększając uczucie sytości, i poprawia pracę jelita. Specjaliści-dietetycy uważają, że nie tylko sprzyja to leczeniu otyłości, ale także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.” Tekst z podręcznika „Biologia XXI”- część 2, pod redakcją Andrzeja Jerzmanowskiego, wydanego przez WSiP w 2000 roku. Załącznik nr 5 Wpływ nadmiaru soli na organizm człowieka. „Sól spożywcza to chlorek sodu, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, nerek i układu nerwowego. Nadmiar soli w pokarmie może jednak powodować wzrost ciśnienia krwi. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi są bardziej narażone na choroby serca, uszkodzenia nerek i oczu. Prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłej osoby wynosi około 120/80 mm słupa rtęci. Ludzie młodzi mają przeważnie niskie ciśnienie krwi. Po 35 roku życia ciśnienie zwykle wzrasta. Ograniczenie spożycia soli pomaga utrzymać ciśnienie krwi w normie.” Tekst z podręcznika „Biologia XXI”- część 2, pod redakcją Andrzeja Jerzmanowskiego, wydanego przez WSiP w 2000r. Załącznik nr 6 Choroby towarzyszące otyłości Choroby układu krążenia Nowotwory cukrzyca miażdżyca nadciśnienie jajnika Choroby układu oddechowego niewydolność oddechowa piersi trzonu macicy jelita grubego Załącznik nr 7 Choroby związane z niedożywieniem - loteryjka. Choroba Objawy/przyczyny Powstaje na skutek działania kwasów na szkliwo zębów. Aby temu zapobiec należy myć zęby po każdym posiłku najlepiej Próchnica pastą z fluorem. Zawarty w niej fluorek sodu reaguje ze szkliwem zębów zębów, wzmacniając je i czyniąc bardziej odpornymi na działanie kwasów wydzielanych przez bakterie. Powstaje najczęściej na skutek braku w pożywieniu witaminy D, Krzywica która powoduje odkładanie się węglanu i fosforanu wapnia w układzie kostnym. Gruźlica Wywołuje ją bakteria zwana prątkiem Kocha. Anemia Przyczyną tej choroby jest niedobór żelaza w pożywieniu. Nauczyciel przed lekcją wycina loteryjkę, uczniowie układają loteryjkę zgodnie z przedstawioną tabelą. Załącznik nr 8 Objawy/ przyczyny chorób towarzyszących otyłości- loteryjka. Choroba Nadciśnienie Miażdżyca Niewydolność oddechowa Zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie. Objawy/przyczyny Chorobliwe podwyższenie ciśnienia krwi ponad normę spoczynkową, wynoszącą u dorosłego 140/90 mm Hg. Odkładanie się w ścianach tętnic złogów tłuszczu (cholesterolu) ulegających zwapnieniu i zwężających światło naczyń. Wpływ masy ciała na ruchy przepony. Powstają na skutek dużego obciążenia stawów i kręgów w kręgosłupie. Nieprawidłowa przemiana węglowodanów, podwyższony poziom cukru we krwi, brak cukru w komórkach ciała. Powstawanie kamieni żółciowych, które mogą znajdować się w pęcherzyku żółciowym lub w przewodach Kamica żółciowa żółciowych (są to złogi cholesterolu wraz z barwnikami żółciowymi i wapniem). Nowotwory Nienaturalny rozrost tkanek. Przed lekcją nauczyciel wycina loteryjkę, podczas zajęć uczniowie układają loteryjkę zgodnie z przedstawioną tabelą (kolejność podawania chorób jest dowolna). Cukrzyca Załącznik nr 9 Wybierz z podanych prawidłowe zasady żywienia. 1. Należy spożywać tylko warzywa i owoce. 2. Należy spożywać pokarmy zróżnicowane, w tym dużo warzyw i owoców. 3. Należy ograniczać ilość błonnika w pożywieniu. 4. W pożywieniu powinny znaleźć się duże ilości błonnika. 5. W wieku młodzieńczym należy dbać o zaspokojenie odpowiedniej ilości białka, witamin i soli mineralnych. 6. Unikać należy dużej ilości tłuszczu oraz słodyczy. 7. Słodycze możemy jeść bez ograniczeń. 8. Potrawy należy mocno solić. 9. Należy ograniczyć spożycie soli. 10. Należy dbać o właściwą wagę ciała. 11. Należy ograniczać spożycie produktów zawierających konserwanty, sztuczne barwniki i przeciwutleniacze. Prawidłowe odpowiedzi: 2, 4, 5,6, 9,10,11. Grażyna Boćko Grażyna Boćko Nauczany przedmiot: biologia. Miejsce pracy: Publiczne Gimnazjum nr 2 w Białymstoku. Scenariusz lekcji. I. Przedmiot: biologia. Dział programowy: Funkcjonowanie człowieka i zwierząt. Klasa II gimnazjum, 1 jednostka lekcyjna. Temat lekcji: Skład i rola krwi. II. Cele lekcji: a) poznawcze: uczeń: - wymienia składniki krwi, omawia ich budowę i rolę w organizmie, b) wychowawcze: uczeń: - omawia i rozumie rolę przetaczania krwi dla ratowania ludzkiego życia, - omawia rolę szczepień ochronnych w uzyskiwaniu odporności, d) praktyczne: uczeń: - prowadzi ukierunkowaną obserwację mikroskopową, - dokonuje porównań, - uzupełnia schemat, - układa loteryjkę i uzupełnia tabelę, - doskonali umiejętność pracy w zespole. III. Środki dydaktyczne: mikroskopy (najlepiej jeden na każdej ławce), preparaty mikroskopowe krwi człowieka i żaby, podręczniki, tablica poglądowa przedstawiająca budowę elementów krwi, schemat do uzupełnienia, tabela, loteryjka, zeszyt ucznia. IV. Metody: ćwiczenia, pogadanka, praca z podręcznikiem, elementy metody problemowej. V. Formy: indywidualna, zespołowa. VI. Przebieg lekcji: 1. Faza wstępna: a) uczeń przypomina: - co to jest oddychanie i odżywianie, - gdzie zachodzą powyższe procesy, - jakie substraty potrzebne są do przebiegu wymienionych procesów, - co się dzieje z produktami powstającymi w wyniku tych procesów, b) postawienie problemu: Jak sądzisz, dlaczego jedni ludzie często chorują, inni natomiast bardzo rzadko zapadają na choroby? 2. Faza główna: a) zapoznanie się z tekstem z podręcznika, może to być podręcznik „Biologia XXI”- część 2, pod redakcją Andrzeja Jerzmanowskiego, wydany przez WSiP w 2000 roku ( strona 53- 55) lub „Biologia” część 1, autorstwa Waldemara Lewińskiego i Jana Prokopa, wydany przez wydawnictwo „OPERON”w 1999 roku (strona: 80- 82) albo inny podręcznik biologii, w którym omawiana jest budowa i funkcja organizmu człowieka, zwracając uwagę tylko na rodzaje składników krwi, b) uczniowie wymieniają składniki krwi i uzupełniają schemat (wpisują w miejsce znaku ? terminy, które są umieszczone niżej): Składniki krwi Płynne ? osocze Stałe(morfotyczne) erytrocyty czerwone krwinki leukocyty ? białe krwinki ? trombocyty płytki krwi c) uczniowie w zespołach dwuosobowych dokonują obserwacji mikroskopowej preparatu trwałego krwi żaby i krwi człowieka, d) uczniowie wykonują rysunek spod mikroskopu, powinien on wyglądać w przybliżeniu następująco: jądro komórkowe Krwinki czerwone żaby Krwinki czerwone (erytrocyty)człowieka. e) uczniowie na podstawie dokonanych obserwacji mikroskopowych dokonują porównania krwinek człowieka i żaby, uzupełniają tabelę: Cecha Krwinki człowieka Krwinki żaby Kształt koła elipsy Rozmiar mniejszy większy Obecność brak występuje jądra komórkowego Ilość w dużo mniej niż u człowieka jednostce objętości (Uwaga: uczniowie uzupełniają tabelę tylko na podstawie obserwacji mikroskopowych, uzupełnienie dotyczące rzeczywistego kształtu i ilości krwinek w jednostce objętości nastąpi w dalszej części lekcji.) f) uczniowie jeszcze raz dokonują wnikliwej obserwacji mikroskopowej, zwracając uwagę na być może widoczne inne rodzaje krwinek (uzależnione jest to od jakości preparatów i mikroskopów), następuje opis słowny i graficzny na tablicy zauważonych komórek, g) na podstawie tablicy poglądowej przedstawiającej budowę krwi uczniowie omawiają rzeczywiste kształty krwinek (erytrocytydwuwklęsłe krążki, leukocyty- posiadają różne kształty, posiadają jądro komórkowe, trombocyty- fragmenty dużej komórki szpiku kostnego megakariocytu, posiadają różne kształty, h) uczniowie na podstawie tekstu z podręcznika omawiają rolę poszczególnych składników krwi: - osocze: przenosi dwutlenek węgla, mocznik, pozostałe składniki krwi, hormony, sole mineralne, substancje odżywcze, ciała odpornościowe, bierze udział w termoregulacji, - erytrocyty: przenoszenie tlenu z płuc do komórek ciała (nietrwałe połączenie z hemoglobiną) i w niewielkim stopniu dwutlenku węgla, który rozpuszcza się w cytoplazmie krwinek czerwonych, - leukocyty: biorą udział w reakcjach odpornościowych: wchłaniają mikroorganizmy chorobotwórcze i rozkładają w swoim wnętrzu oraz rozpoznają ciała obce i produkują przeciwciała do osocza krwi (granulocyty wykrywają i pochłaniają bakterie i resztki obumarłych komórek w zainfekowanych tkankach, makrofagi pochłaniają w całości i trawią bakterie oraz obumarłe komórki, limfocyty niszczą bezpośrednio drobnoustroje i komórki rakowe oraz niektóre z nich produkują przeciwciała), - trombocyty- biorą udział w procesie krzepnięcia krwi i wytwarzają substancje zapobiegające powstawaniu skrzepów wewnątrznaczyniowych (nauczyciel uzupełnia odpowiedzi uczniów), i) uczniowie uzupełniają schemat obrazujący istotę procesu krzepnięcia krwi: trombocyty serotonina (?) skurcz mięśniówki naczynia fibrynogen jony wapnia, witamina K (?) fibryna (włóknik) rozpuszczalny w osoczu nierozpuszczalna cienkie, splątane nici „wyłapujące” krwinki (?) skrzep j) przypomnienie postawionego problemu: Dlaczego jedni ludzie często chorują, inni rzadko zapadają na choroby? k) rozwiązanie problemu ( obecność białych krwinek, zdolność do szybkiego zwiększania ilości białych krwinek, zdolność do produkcji przeciwciał, obecność przeciwciał w organizmie- przy tym rola szczepień ochronnych oraz konieczność podawania w niektórych wypadkach surowicy). 4. Faza podsumowująca: a) uczniowie na podstawie uzyskanych na lekcji wiadomości w zespołach dwuosobowych układają loteryjkę: Składnik krwi Zawartość w 1µl krwi. osocze -------------------- Erytrocyty 4- 5 x 106 Leukocyty 5- 10 x 10³ Trombocyty 2- 3 x 105 Cecha Rola Jedyny płynny składnik krwi. Przenosi substancje odżywcze, pozostałe składniki krwi, hormony, ciała odpornościowe, dwutlenek węgla, bierze udział w termoregulacji. Nie posiadają Przenoszą tlen i niewielką ilość jądra komórkowego. dwutlenku węgla Posiadają Biorą udział w jądro reakcjach komórkowe. odpornościowych. Są to fragmenty Biorą udział w komórki szpiku krzepnięciu krwi. kostnego – megakariocytu. b) zapisanie notatki- na podstawie ułożonej loteryjki, c) zadanie pracy domowej: Praca domowa Dowiedz się z encyklopedii co oznaczają terminy: odczyn Biernackiego (OB) i hematokryt (HCT). Grażyna Boćko