1 Temat lekcji

advertisement
Wprowadzenie do algorytmiki
Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji
1 TEMAT LEKCJI:
Wprowadznie do algorytmiki
2 CELE LEKCJI:
2.1 Wiadomości:
Uczeń potrafi:

podać definicję algorytmu;

wymienić podstawowe symbole graficzne używane w schematach blokowych,
tzw. skrzynkach (rodzaje skrzynek: graniczne, operacyjne, warunkowe,
wejścia–wyjścia);

podać sposoby prezentowania i zapisu algorytmów za pomocą:

opisu słownego,

listy kroków,

drzewa algorytmicznego,

schematów blokowych,

pseudokodu.

podać cechy dobrego algorytmu;

podać definicję specyfikacji algorytmu.
2.2 Umiejętności:
Uczeń potrafi:

omówić różnicę pomiędzy problemem algorytmicznym a niealgorytmicznym;

przedstawić proste działania w postaci algorytmu liniowego;

zapisać algorytm za pomocą poznanych notacji.
3 METODY NAUCZANIA

pogadanka,

elementy wykładu,

metoda problemowa,
Algorytmika i programowanie
1
Wprowadzenie do algorytmiki

Scenariusz lekcji
eksponująca – lekcja multimedialna.
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

lekcja multimedialna;

e-podręcznik, rozdział 1: Dziedzictwo Al-Chorezmiego, dostępny pod adresem:
www.programuj.edu.pl
5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE

pracownia komputerowa, projektor multimedialny (lub inne zastępcze urządzenie,
np.VNC).
6 PRZEBIEG LEKCJI
Algorytmika i programowanie
2
Wprowadzenie do algorytmiki
Wprowadzenie
Etap
Scenariusz lekcji - rozwiązania zadań
Zadanie
Przebieg realizacji
Uwagi do
realizacji
Czynności
organizacyjne
(5 min)
- podanie tematu lekcji i zaciekawienie uczniów
jego treścią;
Pogadanka na
temat
algorytmiki wprowadzenie
do tematu
lekcji
(5 min)
- nauczyciel może polecić odszukanie nazwiska
Al-Chorezmiego w Internecie;
- wyjaśnienie tematu lekcji;
- przedstawienie zagadnień, które zostaną
omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej
treścią;
- dyskusja na temat, czym jest programowanie,
z wykorzystaniem wiadomości, które na ten
temat uczniowie powinni wynieść z lekcji
w gimnazjum.
- uruchomienie przez uczniów lekcji
multimedialnej;
Rozwinięcie
Lekcja
multimedialna
(20 min)
- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na te
elementy lekcji multimedialnej, które są
szczególnie istotne;
Lekcja
multimedialna
- praca uczniów z lekcją multimedialną.
- przypomnienie pojęcia specyfikacja algorytmu;
- zwrócenie uwagi na fakt, że specyfikacja
algorytmu powinna posiadać informacje
o danych, wprowadzanych do algorytmu oraz
o celu, który chcemy osiągnąć;
- przedstawienie problemu obliczania pola
trójkąta;
- zapisanie posiadanych danych;
Specyfikacja
algorytmu
- zapisanie oczekiwanego wyniku (pole
(dane, wynik
trójkąta);
i sposób zapisu
- zapisanie wzoru Herona, z którego będziemy
algorytmu)
korzystać
(5 min)
S=
p( p  a)( p  b)( p  c)
- gdzie p oznacza połowę długości obwodu
trójkąta, czyli
p = (a + b + c)/2
- omówienie specyfikacji algorytmu (czyli tego,
co wcześniej zapisaliśmy).
Sposoby
zapisywania
algorytmów
(5 min)
- wymienienie wszystkich sposobów zapisywania
algorytmów;
- podanie przykładów zapisu algorytmu
w różnych notacjach.
Algorytmika i programowanie
3
Podsumowanie
Wprowadzenie do algorytmiki
Scenariusz lekcji - rozwiązania zadań
Podsumowanie, - powtórzenie wiadomości z wykorzystaniem
karty pracy;
zadanie pracy
- przypomnienie pojęcia algorytmu oraz
domowej
poznanych notacji algorytmów.
(opcjonalnie)
(5 min)
Karta pracy
7 BIBLIOGRAFIA
[1] Gurbiel E., Hardt-Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M. M., Informatyka. Część
2. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, WSiP S. A., Warszawa 2003.
[2] Wróblewski P., Algorytmy – struktury danych i techniki programowania, Warszawa, Helion
1997.
[3] Bałachowski L., Diks K., Rytter W., Algorytmy i struktury danych, Warszawa, WNT 2001.
[4] Aho A.A., Hopcroft J.E., Ullman J.D., Algorytmy i struktury danych,Warszawa, Helion
2003.
8 ZAŁACZNIKI
8.1 Zadanie domowe:
Wypisz przykłady działań algorytmicznych i niealgorytmicznych. Uzasadnij, dlaczego
zaklasyfikowałeś podane przykłady do każdej z grup.
9 CZAS TRWANIA LEKCJI:
1 x 45 minut
10 UWAGI
Algorytmika i programowanie
4
Download