Autor - Scholaris

advertisement
Formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym
Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji
1 TEMAT LEKCJI:
Formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym
2 CELE LEKCJI:
2.1 Wiadomości:
Uczeń potrafi:

opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu;

wskazać jak dane i komórki w Excelu

wymienić jakie elementy wchodzą w skład formatowania komórek w arkuszu
Excel.

Wymienić sposoby formatowania tekstu

Wymienić przykładowe kategorie danych
2.2 Umiejętności:
Uczeń potrafi:

zmieniać szerokość kolumn i wierszy;

wypełniać komórki kolorem;

zmieniać orientację tekstu w komórkach;

sterować tekstem;

zmienić kategorię danych w komórkach;

zmienić krój czcionki i rozmiar tekstu.
3 METODY NAUCZANIA

pogadanka;

indywidualna – praca z lekcją multimedialną i praca z kartą pracy;

laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu

eksponująca- lekcja multimedialna.
Excel
1
Formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym
Scenariusz lekcji
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

komputery;

lekcja multimedialna;

podręcznik;

karta pracy.
5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE

lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym
pakietem Microsoft Office;

przynajmniej jeden komputer z dostępem do Internetu;

projektor multimedialny i ekran.
6 PRZEBIEG LEKCJI
Excel
2
Formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym
Scenariusz lekcji
Etap
Zadanie
Faza przygotowawcza
- czynności
organizacyjne (5 min)
- wprowadzenie do
tematu formatowanie
danych w arkuszu
kalkulacyjnym (5 min)
Przebieg realizacji

sprawdzenie obecności;

krótkie przypomnienie zasad BHP przy obsłudze komputera;

sprawdzenie czy wszystkie komputery są włączone i jest uruchomiona
lekcja multimedialna.
Uwagi do realizacji
- podanie tematu lekcji;
- przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie
uczniów jej treścią;
- podanie celów lekcji;
Faza
realizacyjna
- pogadanka z uczniami na temat ich doświadczeń w formatowaniu komórek
w arkuszu kalkulacyjnym.
- lekcja multmedialna
(25 min)
Algorytmika i programowanie
- uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej;
Lekcja multimedialna
- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na jakie elementy lekcji multimedialnej
należy zwrócić szczególną uwagę,
- praca uczniów z lekcją multimedialną.
3
Formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym
Scenariusz lekcji
P Faza
podsumowująca
- ćwiczenia praktyczne
(45 min)
- usystematyzowanie
treści lekcji (10 min)
-
przygotowanie pliku z planem lekcji z zastosowaniem poznanych funkcji
wypełnianie kolorem komórek o tych samych przedmiotach, wyśrodkowanie
tekstu w komórkach, uwypuklenie dni tygodnia większym rozmiarem czcionki
i innym krojem, obramowanie tabelki,
-
podgląd wykonanej pracy na podglądzie wydruku,
-
ćwiczenie utrwalające znajomość przycisków z paska formatowania
(formatowanie komórek z tekstem),
-
uruchomienie arkusza ze skrótu przygotowanego na pulpicie i wypełnienie
tabeli zgodnie z poleceniem - przypomnienie poznanych kategorii danych
i zastosowanie nowych (na przykładzie aplikacji arkusz kalkulacyjny),
-
przypomnienie zastosowań poznanych kategorii danych;
-
przepisanie tekstu z zastosowaniem wszystkich efektów dotyczących
formatowania czcionki
-
podgląd przygotowanego arkusz w podglądzie wydruku
-
omówienie znaczenie podglądu wydruku dla estetyki dokumentu.
- utrwalenie informacji dotyczących formatowania danych poprzez wykonanie
karty pracy
-
Zestaw komputerowy
Karta pracy
zadanie zadania domowego
7 BIBLIOGRAFIA
[1] Danuta Kiałka z zespołem „Informatyka Europejczyka” dla szkoły podstawowej” nr dop. DKW-149/05
[2] Danuta Kiałka „Poradnik metodyczny dla szkoły podstawowej” wyd. Helion, Gliwice 2006
Algorytmika i programowanie
4
Formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym
Scenariusz lekcji
8 ZAŁACZNIKI
8.1 Karta pracy
8.2 Zadanie domowe:
Przerysuj do zeszytu pasek formatowania i opisz wszystkie znane Ci przyciski, które się na nim znajdują.
9 CZAS TRWANIA LEKCJI:
2 x 45 minut
Algorytmika i programowanie
5
Download