SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4

advertisement
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
W GRUPIE 4 - LATKÓW
Blok tematyczny: „Przedszkolak bezpieczny na drodze”
Temat : „Miś na jezdni – podnoszenie świadomości dzieci w zakresie
unikania zagrożeń w oparciu o opowiadanie nauczyciela i cykl ilustracyjny.
Cele ogólne:
- zapoznanie z opowiadaniem nauczyciela pt. „Miś na jezdni”,
- przypomnienie podstawowych zasad poruszania i zachowania pieszego na
drodze,
- rozwijanie komunikacji językowej,
- kształcenie umiejętności przekraczania jezdni,
- wzbogacenie słownika dzieci o słowa: zebra, pasy, przejście dla pieszych,
- doskonalenie sprawności manualnej ręki wiodącej,
- wdrażanie do przestrzegania zakazu poruszania się po drogach bez opieki
dorosłych.
Cele szczegółowe (dziecko):
- rozumie treść opowiadania,
- zna zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym jako pieszy,
- umie wypowiadać się na dany temat,
- wie, jak zachować się w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu na drodze,
- zna kolory i wie co oznaczają na sygnalizatorze świetlnym,
- bezpiecznie posługuje się nożyczkami,
- doskonali sprawność manualną ręki wiodącej,
- potrafi wykonać przejście dla pieszych.
1
Metody pracy:
- podająca – opowiadanie, piosenka, rozmowa,
- problemowa – pytania stawiane dzieciom,
- aktywizująca –prezentacja na laptopie, pokaz,
- praktyczna – zabawy ruchowe, wytwory plastyczne.
Formy pracy:
- grupowa, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Pacynki – policjant, sierżant „Pyrek” – maskotka wielkopolskiej Policji, laptop
do prezentacji odgłosu syreny policyjnej i pokazania samochodu policyjnego,
sylwety do opowiadania, buźki wesołe i smutne Pyrka, ilustracje
przedstawiające prawidłowe i nieprawidłowe zachowania na drodze,
sygnalizator świetlny, przejście dla pieszych namalowane na białym brystolu,
czarne i białe kartki dla każdego dziecka, nożyczki, klej, pędzelki, odtwarzacz
CD, płyta CD z piosenką „Kolorowe Światła”, nagranie wesołej muzyki.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie - pląs integracyjny „Wszyscy są”
Wszyscy są, witamy was
zaczynamy już jest czas
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa, trzy.
2. Odgłos samochodu policyjnego (laptop) – samochód podjeżdża pod
przedszkole.
Wchodzi Policjant z sierżantem „Pyrkiem” pacynka – maskotką wielkopolskiej
Policji.
3. Przywitanie gości przez dzieci.
Dzieci: Dzień dobry.
2
Policjant: Witamy was serdecznie. Postanowiliśmy do was przyjechać, aby
dowiedzieć się czy wiecie jak prawidłowo zachować się na ulicy lub drodze.
4. Ilustrowanie ruchem piosenki „Kolorowe światła” – dzieci przechodzą po
przejściu dla pieszych.
Do przedszkola co dzień rano
idę przez ulicę z mamą,
droga wcale nie jest łatwa,
bo na skrzyżowaniach światła.
Ref. Czerwone światło: Stój!
Zielone światło idź!
Na żółtym świetle zawsze czekaj,
tak już musi być.
5. Słuchanie opowiadania „Miś na jezdni” (ułożone przez nauczyciela).
Policjant: Pewnego razu mama zawołała misia.
- Pójdziesz do sklepu synku. Kiedy wyjdziesz z domu poszukaj przejścia dla
pieszych. Gdy się zbliżysz się to najpierw spojrzyj w lewo, potem w prawo i
jeśli nic nie pojedzie możesz przejść na drugą stronę. Jeśli będzie sygnalizator
świetlny to pamiętaj, że wolno ci przejść tylko na zielonym świetle. Czy
pamiętasz misiu?
- Tak mamo, pamiętam…
Policjant: Miś zapomniał o tym, co mówiła mama. Wbiegł wprost na jezdnię.
Zobaczyłem to, złapałem misia za kołnierz i przeprowadziłem na drugą stronę.
Niestety w drodze powrotnej ze sklepu zrobił to samo nie patrzył na światła i
wbiegł na zebrę przy czerwonym świetle. Pobiegłem do niego i pokazałem
misiowi czerwone światło. Miś się zawstydził i mnie przeprosił. Ponadto
obiecał, że będzie przez drogę przechodził tylko po pasach i zielonym świetle.
6. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania.
- Kogo zawołała mama?
- O czym mama przypomniała misiowi przez wyjściem?
- Jak zachował się miś?
- Kto zobaczył misia?
- Co powiedział Policjant misiowi?
- Jak należy prawidłowo przechodzić przez drogę?
3
7. Zabawa „Buźka wesoła- buźka smutna” sierżanta Pyrka.
Wskazywanie prawidłowych (buźka wesoła) i nieprawidłowych (buźka
smutna)” zachowań w ruchu pieszym w wykorzystaniem ilustracji z misiem.
8. Zabawa ruchowa przy wesołej muzyce połączona z recytacją wiersza „Piesi”.
Stój spokojnie,
Popatrz w lewo,
Popatrz w prawo,
Znowu w lewo,
Znowu w prawo,
Przechodź żwawo.
9. Zabawa plastyczna „Zebra” – wykonywanie przejścia dla pieszych.
10. Oglądanie wykonanych prac.
Opracowała:
Szlecht Renata
Nauczyciel Gminnego Przedszkola
Samorządowego w Krzywiniu
oddział w Jerce
4
Download