ssaki bałtyku – wpływ zmian klimatu

advertisement
Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego
Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014
Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”
SCENARIUSZ LEKCJI
„SSAKI BAŁTYKU – WPŁYW ZMIAN KLIMATU”
ETAP NAUCZANIA
SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA
Dobry Klimat dla Morza
Scenariusz do filmu „Ssaki Bałtyku – wpływ zmian klimatu”
Temat: Ssaki występujące w Morzu Bałtyckim
Cel ogólny: Poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń odbiera, analizuje i ocenia informacje
pochodzące z różnych źródeł, ze szczególnym uwzględnieniem prasy, mediów i Internetu.
Cele szczegółowe:
• opisanie różnorodności biologicznej na poziomie gatunkowym i ekosystemowym
• poznanie cech charakterystycznych ssaków w powiązaniu ze środowiskiem i trybem życia
• poznanie głównych czynników geograficznych kształtujących różnorodność gatunkową i
ekosystemową Ziemi (klimat, ukształtowanie powierzchni)
• przedstawienie wpływu zlodowaceń na rozmieszczenie gatunków (rola ostoi w przetrwaniu gatunków
w trakcie zlodowaceń, gatunki reliktowe jako świadectwo przemian świata żywego); podanie
przykładów reliktów;
• wyjaśnienie rozmieszczenia biomów na kuli ziemskiej, odwołując się do zróżnicowania czynników
klimatycznych
• przedstawienie wpływu człowieka na różnorodność biologiczną oraz przykłady tego wpływu
(zagrożenie gatunków rodzimych)
• introdukcja gatunków obcych wskazanie przyczyn spadku różnorodności genetycznej, wymierania
gatunków, zanikania siedlisk i ekosystemów
Metody pracy: praca z filmem, burza mózgów
Formy pracy: grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Ssaki Bałtyku – wpływ zmian
klimatu”), karta pracy (zał.1).
Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Nauczyciel ogląda z uczniami film (lub fragmenty) pt.: „Ssaki Bałtyku – wpływ zmian klimatu”.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy (zał.1). Uczniowie wraz z nauczycielem rozwiązują zadanie 1
z karty pracy.
2. Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów na temat zagrożeń, na które narażone są ssaki morskie.
3. Uczniowie dobierają się w pary i wspólnie ustalają na jakie zagrożenia narażone są ssaki morskie
żyjące w Bałtyku. Wykonują zadanie 2 i 3 z karty pracy.
Faza podsumowująca
1. Wybrane grupy prezentują wyniki swoich ustaleń. Nauczyciel podsumowuje krótko temat.
Dobry Klimat dla Morza
Download