Wiosenne kwiaty - scenariusz zajęć

advertisement
Wiosenne kwiaty - scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć dla dzieci 4, 5 letnich
Opracowała : mgr Wioletta Gawron
Temat: Wiosenne kwiaty
Cele ogólne:
- Rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych
- Zapoznanie z budową i warunkami rozwoju tulipana
- zachęcanie do hodowli kwiatów
- obserwowanie rozwoju rośliny
- poszerzenie wiadomości na temat hodowli roślin
- wyrabianie opiekuńczej postawy wobec roślin
- kształtowanie umiejętności prowadzenia obserwacji przyrodniczych i wyciągania wniosków
Cele operacyjne;
Dziecko:
- rozpoznaje tulipana wśród innych kwiatów
- sadzi cebulki tulipana do pojemników
- prowadzi kalendarz obserwacji rozwoju tulipana
- wie, jak wygląda tulipan oraz jego części; podziemna i nadziemna
- dzieli wyrazy na sylaby ( tulipan, krokus, przebiśnieg)
- wyróżnia pierwszą głoskę w wyrazie
- liczy liczebnikami głównymi i porządkowymi
- wie, czego roślina potrzebuje do wzrostu
- odtwarza ruchem i gestem rolę rosnącego kwiatka.
- rozpoznaje i nazywa zwiastuny wiosny
- zna nazwy i wygląd kwiatów chronionych
- zna nazwę i charakterystyczne cechy aktualnej pory roku-wiosny, oraz nazwę miesiącakwiecień
Metody:
słowna, obserwacji i pokazu, praktycznego działania
Metody aktywizujące; burza mózgów, zabawa dramowa.
Formy ;
Zbiorowa, grupowa , indywidualna
Środki dydaktyczne ; ilustracje do opowiadania Marii Butterfield, ilustracje pierwszych
kwiatów wiosennych , napisy , ilustracja tulipana i jego części , kwiaty , cebulki tulipana,
pojemniki po jogurtach , ziemia do kwiatów , zagadki, opowiadanie M.Różyckiej
Przebieg zajęcia;
1.„Iskierka przyjaźni”
Wszyscy stoją w kręgu. Zabawę rozpoczyna prowadząca, podając imię dziecka stojącego z
lewej strony i ściskając jego dłoń tyle razy, ile jest sylab w jego imieniu. Dzieci kontynuują
zabawę przesyłając „iskierkę przyjaźni” kolejnym dzieciom, pamiętając o podziale imienia
kolegi na sylaby i odpowiednim uściśnięciu dłoni.
2.Wprowadzenie do tematu zajęć
- rozmowa na temat zwiastunów wiosny
- analiza sylabowa wyrazu „Wiosna’ (podział wyrazu na sylaby, policzenie sylab,
wyróżnianie pierwszej głoski w wyrazie)
2. Rozpoznawanie sylwetek wiosennych kwiatów po odgadnięciu zagadek i obejrzeniu
ilustracji
3. Rozwiązanie zagadek
Na górskiej polance zakwitam, co roku,
Rosnę też w ogródku,
Nazywam się? (krokus)
Chociaż jestem słabym kwiatkiem,
Tuż przed zimy końcem
Przebijam śniegu czapkę
By zobaczyć słońce. (przebiśnieg)
Jak ten kwiatek się nazywa,
co słowo „pan” w nazwie ukrywa?
(tulipan)
3. Słuchanie opowiadania „O żółtym tulipanie „wg M.Różyckiej
W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipanek. Maleńki Tulipan, jak wszystkie
małe dzieci, spał całymi dniami.
Wokoło było bowiem bardzo cicho i ciemno. Pewnego dnia obudziło go lekkie pukanie do
drzwi.
- Kto tam? –zapytał obudzony ze snu Tulipanek.
- To ja. Deszczyk. Chcę wejść do ciebie. Nie bój się maleńki. Otwórz.
- Nie, nie chcę. Nie otworzę. –powiedział Tulipanek i odwróciwszy się na drugą stronę, znów
smacznie zasnął.
- Po chwili mały Tulipanek znów usłyszał pukanie.
- Puk! Puk! Puk!
- Kto tam?
- To ja. Deszcz. Pozwól mi wejść do swego domku.
- Nie, nie chcę, abyś mnie zamoczył. Pozwól mi spać spokojnie.
Po pewnym czasie Tulipanek usłyszał znów pukanie i cieniutki, miły głosik wyszeptał:
- Tulipanku, puść mnie!
- Ktoś ty?
- Promyk słoneczny –odpowiedział cieniutki głosik.
- O, nie potrzebuję cię. Idź sobie.
Ale promyk słoneczny nie chciał odejść. Po chwili zajrzał do domu tulipanowego przez
dziurkę od klucza i zapukał.
- Kto tam puka? –zapytał zżółkły ze złości Tulipanek.
- To my Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie!
Wtedy Tulipanek pomyślał:
„Ha, muszę jednak otworzyć, bo dwojgu nie dam rady”. I otworzył.
Wtedy Deszcz i Promyk wpadli do domu tulipanowego. Deszcz chwycił przestraszonego
Tulipanka za jedną rękę,
Promyk słońca za drugą i unieśli go wysoko, aż pod sam sufit.
Mały żółty Tulipanek uderzył główką o sufit swego domku i przebił go ...
I, o dziwo znalazł się w śród pięknego ogrodu, na zielonej trawce. Była wczesna wiosna.
Promyki Słońca padały na żółtą główkę Tulipanka.
A rano przyszły dzieci i zawołały:
- Patrzcie! Pierwszy żółty tulipan zakwitł dzisiaj z rana!
4. Rozmowa na temat opowiadania ;
- Gdzie mieszkał tulipanek
- kto odwiedził najpierw tulipana?
- czy tulipanek wpuścił do swojego mieszkania deszczyk ? Dlaczego nie ?
- kto przyszedł potem do tulipana
- czy tulipan otworzył drzwi deszczykowi?
- kto zobaczył tulipana?
- co powiedziały dzieci?
5. Prezentacja sylwety tulipana , analiza słuchowa wyrazu „tulipan”(dzielenie na sylaby,
liczenie sylab)
- oglądanie części rośliny- podziemna, nadziemna, nazywanie części (cebulka, łodyga, liście,
płatki)
6. Kwiat – zabawa dramowa
dzieci naśladują rozwijanie się kwiatów. Kwiaty są w pąkach (dzieci) wykonują siad skulny
na hasło nauczycielki ‘Słonko się budzi’- bardzo wolno podnoszą głowy i ręce do góry ,
wstają rozchylają ręce na bok, naśladując rozchylające się płatki. Na hasło ‘Wieczór’ płatki
zamykają się i kwiat się zwija.
7. Burza mózgów- co jest potrzebne roślinom do tego , aby mogły rosnąć ?
8.Skąd się biorą kwiaty - Historyjka obrazkowa na podstawie opowiadania Marii Butterfield
„KWIAT”
Najpierw nasionko pada na ziemię
Być może upuścił je jakiś przelatujący ptaszek .
Albo wiatr przywiał je na nowe miejsce.
Bywa i tak , że nasiona przenoszą zwierzęta.
Z nasionka wyrasta kiełek.
Ma delikatne listki
I zagłębiony w ziemię korzeń .
Nadlatuje pszczoła by zebrać nektar.
Potem przerobi go na miód.
Pszczoła zanurza się w kielichach kwiatu
I pokrywa się cała pyłkiem kwiatowym.
Porem pszczoła przelatuje na inny kwiat
Wierci się na nim i zapyla kwiat.
Gdy kwiat zostanie zapylony, zaczyna rozwijać się z niego owoc.
Niektóre owoce są miękkie- jak jabłka i jeżyny.
Inne znów są twarde- jak orzechy.
Pewne owoc mają nasionka na zewnątrz .
Inne zaś kryją nasionka w środku.
Wkrótce nasionko upadnie na ziemię i zacznie rosnąć z niego nowa roślinka.
9. Zabawa badawcza – Jak jest zbudowany kwiat
Nauczycielka rozdaje dzieciom różne kwiaty, proponuje , aby dzieci obejrzały je dokładnie .
Dzieci oglądają je i opisują ich wygląd, określają kolor, kształt płatków, zapoznają się z
budową rośliny(kielich, łodyga, liście, liczą płatki)Oglądanie kielichów w środku : słupek,
pręciki, obserwowanie pyłku
9. Ekspresja słowna – Chciała bym być kwiatem .
Dzieci kończą zdanie ; Gdybym była kwiatem to ........
10.Zakładamy hodowlę
Nauczycielka dzieli dzieci na 4 grupy proponuje , aby każda grupa posądziła cebulkę tulipana
w pudełeczku po jogurcie . Wyjaśnia , że każde pudełeczko powinno mieć dziurkę , żeby była
odpowiednia wilgotność.
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom , że każda roślina potrzebuje powietrza do życia .
Nauczycielka prezentuje dzieciom dzienniczek obserwacji , w którym będą ilustrowały
zmiany w wyglądzie rośliny w trakcie jej wzrostu, wyjaśnia sposób prowadzenia dzienniczka
i obserwacji.
Pokazuje kartkę A4 podzieloną na 10 części . W pierwszej jest narysowana doniczka z ziemią
, każda część jest ponumerowana kropkami (od 1 do 10 )Nauczycielka zapowiada , że w
każdej kratce będziemy wykonywać rysunki tulipana co zaobserwują .
Nauczycielka zachęca, aby dzieci obserwowały wzrost rośliny.
Download