konspekt

advertisement
KONSPEKT
Temat: Religie monoteistyczne – Islam
Szkoła: Gimnazjum
Cel dydaktyczny: Przedstawienie podstawowych wiadomości
o religii monoteistycznej - Islamie
Cel wychowawczy: Wzbudzenie u uczniów postawy tolerancji wobec ludzi innej religii.
Próba zrozumienia ich mentalności.
Przebieg lekcji:
Powtórzenie wiadomości o religiach. Jaka jest różnica pomiędzy religią monoteistyczną
a politeistyczną?
1. Wprowadzenie w temat lekcji:
Czym jest Islam?
Islam jest arabskim słowem oznaczającym „poddanie się, uległość". Muzułmanie to ci,
którzy przyjmując wiarę islamu poddają się Allahowi, uważanemu za jedynego i
prawdziwego Boga. Świętą Księgą islamu jest KUR'AŃ (koran), Słowo Boże objawione
prorokowi Mahometowi. Islam opiera się na pięciu zasadach wiary: - wiara w jednego Boga,
w święte księgi, które Bóg objawił, by prowadziły ludzkość, w proroków, aniołów i życie
pozagrobowe.
Kto był założycielem Religii?
Założycielem islamu był Prorok Muhammad. Urodzony około 570 w Mekce w
zachodniej Arabii, poczuł swoje powołanie na Proroka, kiedy miał około 40 lat. Twierdził, że
został przysłany, by przynieść dobrą nowinę i by przestrzec ludzi przed bałwochwalstwem,
tak aby mogli zwrócić się ku prawdziwemu Bogu. Ci, którzy wierzą i przestrzegają praw
zawartych w Koranie, zostaną nagrodzeni w raju , podczas gdy ci, którzy odrzucili nowinę,
znajdą się w piekle. Stopniowo przeciwko Muhammadowi narastała opozycja, szczególnie
wśród bogatej klasy kupców, tak więc on jak i jego wyznawcy przenieśli się z Mekki do
Medyny, miasta położonego 450 km na północ od Mekki. Wędrówka ta, znana jako hidfra,
odbyła się w lipcu 622 dając początek islamskiemu kalendarzowi. W Medynie Muhammad
został przywódcą tej nowej społeczności religijnej. Walczył ze swoimi przeciwnikami z
Mekki aż do ostatecznego jej zdobycia w 630. Zmarł w 632, zaniósłszy islamską nowinę
większości Arabii.
2. Rozwinięcie
Następuje przedstawienie tzw. „filarów Islamu”:
 WYZNANIE WIARY - ,,Nie ma Boga prócz Allaha, a Muhammad jest jego
posłańcem"— szahada. To wyznanie stanowi podstawowe credo islamu.
 MODLITWA - akt czci oddawanej pięć razy dziennie - o świcie, w południe, po
południu, o zachodzie słońca i przed pójściem spać. Po umyciu się (ablucja)
muzułmanin zwraca się twarzą w stronę Mekki i modlą się wspólnie w meczecie lub
w indywidualnym miejscu, które jest czyste z rytualnego punktu widzenia, często
używają dywanu modlitewnego. Każda modlitwa składa się z określonej liczby
„ukłonów", na przykład dwa o świcie, cztery w południe. „Kłanianie się” jest
określoną sekwencją ruchów, podczas których wiemy stoi, kłania się, klęczy z czołem
przy ziemi i siada z pozycji klęczącej. Każdemu ruchowi towarzyszą słowa
wypowiadane po arabsku, przeważnie słowa uwielbienia w wersy Koranu. Obecność
w meczecie nie jest obowiązkowa, ale od mężczyzn wymaga się, by brali udział w
specjalnych modlitwach danej kongregacji odbywających się w każde piątkowe
południe. Od kobiet nie wymaga się udziału we wspólnych modlitwach, choć nie jest
to zabronione. Meczet spełnia również pewną rolę edukacyjną i ma szeroki zakres
nauczania - od zaawansowanych technologii po wychowanie religijnie dzieci, - salat
 JAŁMUŻNA - Ci muzułmanie, którzy mają dostateczne środki, co roku rozdają
jałmużnę zwaną - zakat
 POST - Muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca codziennie w ciągu,
islamskiego miesiąca ramadan. Wierzą oni, że jest to miesiąc kiedy po raz pierwszy
został objawiony Koran. Osobie poszczącej nie wolno jeść, pić ani palić. Istnieją
jednak ludzie zwolnieni z postu, w czasie ramadanu, przede wszystkim starsi, chorzy i
dzieci - saum
 PIELGRZYMKA - Do Mekki powinna być podjęta przynajmniej raz w życiu przez
każdego muzułmanina, który może sobie na to pozwolić. Pielgrzymka odbywa się co
roku w islamskim miesiącu Du al-Higga. Uroczystości rozpoczynają się w Mekce,
kiedy pielgrzymi siedmiokrotnie obchodzą prostokątny budynek zwany Kaaba - dla
muzułmanina najstarsza świątynia Jedynego Boga. W Mekce i jej pobliżu odbywają
się również inne uroczystości, które kończą się Wielką Ucztą, podczas której w
ofierze składane są kozy, owce i wielbłądy, - hadźdż.
 DŻIHAD- Czasami uważany jest za jeszcze jeden filar wiary. Oznacza „dążenie” i
jest powszechnie używane jako synonim obowiązku prowadzenia „świętej wojny" w
celu krzewienia islamu lub w celu obrony islamskich ziem. Pojęcie to może również
oznaczać walkę o poprawę duchową.
3. Zakończenie
Prowadzący podkreśla wspólne cechy Chrześcijaństwa i Islamu, zachęca do
zachowania postaw tolerancji. Zadaniem domowym uczniów jest przedstawienie w formie
tabeli różnic i podobieństw pomiędzy obiema wielkimi religiami.
Opracowano przy pomocy: J. Danecki, Podstawowe wiadomości o Islamie, Warszawa 1998.
Jacek Macewicz
Download