Scenariusz lekcji - Dlaczego Cezarowi nie udało się to

advertisement
Scenariusz lekcji - Dlaczego Cezarowi nie udało się to, co się
udało Oktawianowi?
Cele lekcji
a. Wiadomości:
* Uczeń wie, jaki był przebieg politycznej kariery Gajusza Juliusza Cezara oraz Oktawiana
Augusta; wie również, jak wyglądały ich sylwetki; uczeń wie, jakie występowały między nimi
podobieństwa i różnice.
b. Umiejętności
* Uczeń umie wskazać to, co łączyło obydwu władców, a także to, co ich różniło.
2. Metoda i forma pracy

Bezpośrednie - zapisanie numeru i tematu lekcji na tablicy; powitanie uczniów.

Pogadanka - za pomocą pytań uczniowie sami poznają niektóre zagadnienia.

Metoda oglądowa - praca z ilustracją; uczniowie oglądają wizerunki obydwu wodzów i oceniają
ich, a także próbują zgadnąć, jakimi cechami charakteru się odznaczali.
3. Środki dydaktyczne
Cegielski T., Lengauer W., Tymowski M., Ludzie, społeczeństwa, cywilizacje. Historia - starożytność i
średniowiecze, WSiP, Warszawa 2002
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
1) Czynności wstępne - Witam uczniów; zapisuję numer, temat lekcji na tablicy, sprawdzam listę
obecności.
b. Faza realizacyjna
1) Wprowadzenie nowego materiału oraz sprawdzenie i utrwalenie wiadomości z
poprzednich zajęć:
Krok I:
Rozdaję uczniom tabelki:
Mówię, iż dzisiaj zajmiemy się porównywaniem władzy, jaką sprawowali w Rzymie: Gajusz Juliusz
Cezar oraz Oktawian August. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie lekcji:
Kolejno będziemy uzupełniać części tabelki:
Praenomen
Nomen gentile
Cognomen
Pochodzenie
Data urodzin
Data śmierci
Stronnictwo
Piastowane urzędy, otrzymane
tytuły / cursus honorum.
Kto sprawował rządy w
Rzymie za czasów jego
młodości.
Ważne wydarzenia
W jaki sposób zginął?
Cezar
Gajusz
Juliusz
Cezar
Oktawian
Gajusz
Oktawiusz
(od 44 p.n.e. Gajusz Juliusz Cezar
Oktavianus) Imperator Caesar
Augustus, zaliczony w poczet
bogów jako Divus Augustus.
Ród Juliuszy; siostrzeniec
Ród Oktawiuszy; syn Gajusza
Mariusza, przywódcy popularów Oktawiusza i Atii Starszej, wnuk
(którzy byli w opozycji do
siostry Juliusza Cezara, został
senatu, a więc znajdowali się w
adoptowany testamentem przez
niedogodnym położeniu).
Cezara.
12 lipca 100 p.n.e.
23 września 63 p.n.e.
15 marca 44 p.n.e.
19 sierpnia 14 n.e.
popularzy / populares
Kwestor, edyl, pretor, konsul,
Pretor, konsul, imperator,
dyktator, namiestnik pontifex
Imperator Caesar Divi filius
maximus (...).
Augustus.
Sulla - przywódca optymatów.
Toczyła się wtedy wojna.
- I triumwirat 60 p.n.e.,
- Pompejusz, Krassus i Cezar =>
niezaakceptowany przez senat
- namiestnictwo w Galii,
- wojna z Helwetami,
Germanami,
- stłumienie powstania
Wercyngetoryksa
- wojna domowa z Pompejuszem
- zwycięstwo pod Farsalos w 48
roku p.n.e.
-dyktatura
Zabójstwo zainicjowane przez
senatorów, mordercami byli:
Marek Brutus, Gajusz Kasjusz.
- II triumwirat 43 roku p.n.e.;
- Lepidus, Antoniusz i Oktawian
=> zaakceptowany przez senat;
- 42 p.n.e.- bitwa pod Filippi,
toczona przeciw m.in. zabójcom
Cezara;
- 31 rok p.n.e. bitwa morska pod
Akcjom;
- p r y n c y p a t.
We własnym łożu.
Krok II:
Pokazuję uczniom fotografie Cezara i Oktawiana Augusta, a następnie proszę uczniów o porównanie
tych wodzów:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Hw-caesar.jpg
Gajusz Juliusz Cezar
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Hw-augustus.jpg
Oktawian August
Pytam uczniów, jak sądzą, dlaczego Cezarowi nie udało się to, co udało się Oktawianowi? (Senat był
mu przeciwny, dążył do dyktatury itd.)
c. Faza podsumowująca
1) Utrwalenie wiadomości - Pytam uczniów, czy mają jakieś pytania dotyczące lekcji.
2) Zadanie pracy domowej - Jako pracę domową zadaję uczniom przyswoić sobie
informacje podane na lekcji.
5. Bibliografia
Cegielski T., Lengauer W., Tymowski M., Ludzie, społeczeństwa, cywilizacje. Historia - starożytność i
średniowiecze, WSiP, Warszawa 2002
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gajusz_Juliusz_Cezar
http://pl.wikipedia.org/wiki/Oktawian_August
Download