Konspekt zajęć z edukacji matematycznej do klasy I

advertisement
Przykładowy scenariusz zajęć
z edukacji matematycznej do kl. I
Ośrodek tematyczny: Wiosna wokół nas.
Temat dnia: Obserwujemy wiosenne prace w ogrodach.
Temat: Różne zadania z zastosowaniem mnożenia liczb w zakresie 20.
Cele główne:
- wyrabianie sprawności mnożenia liczb w zakresie 20,
- kształcenie umiejętności rozwiązywania różnymi sposobami zadań
tekstowych,
- rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia w przypadku
działania na konkretach,
- wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy,
- kształtowanie osobowości uczniów poprzez rozwijanie odpowiednio
wysokich wartości cech charakteru, takich jak: rzetelność w pracy,
zdyscyplinowanie.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zapamięta, że sumę jednakowych składników można przedstawić za
pomocą mnożenia,
- potrafi sprawnie mnożyć w zakresie 20, w tym przez 1 i przez 0,
- umie rozwiązywać różnymi sposobami zadania tekstowe,
- układać zadanie z treścią do podanej formuły matematycznej,
- praktycznie stosować przemienność mnożenia liczb,
- potrafi mnożenie liczb przedstawić na osi liczbowej, na grafie
drzewkowym, strzałkowym oraz w tabelce funkcyjnej.
Metody pracy: słowna, oglądowa, czynnościowa
Formy organizacyjne: indywidualna, zespołowa
Przebieg zajęć
1. Sprawdzenie pracy domowej:
- ilościowe,
- jakościowe.
2. Ćwiczenia w rachunku pamięciowym: „rozmowa liczb” typu:
- Jestem liczbą 2, ty jesteś liczbą 8. Czy wiesz ile razy jesteś ode mnie
większa? Odpowiedź brzmi: Jestem od ciebie większa 4 razy.
- Liczba 20 mówi do jakiejś liczby: Jestem od ciebie większa 4 razy. Do
jakiej liczby mówi liczba 20? Odpowiedź brzmi: Liczba 20 mówi do
liczby 5.
- Jestem liczbą 6, ty jesteś liczbą 18. Co powie liczba 18 do liczby 6?
Odpowiedź brzmi: Jesteś ode mnie mniejsza 3 razy.
3. Układanie zadań z treścią do formuły matematycznej np. 4 · 4 =, 10 · 2 =
itd.
4. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
a) Na grządce posadzono 3 rzędy pomidorów po 6 w każdym. Ile krzaków
pomidorów posadzono na grządce?
a. Co jest podane w zadaniu?
b. Co mamy obliczyć?
c. Jak obliczymy ile krzaków pomidorów posadzono?
Może się pojawić na tablicy rysunek:
| |
|
|
|
|
6 + 6 + 6 = 18
| |
|
|
|
|
3 · 6 = 18
| |
|
|
|
|
Odp. Na grządce posadzono 18 krzaków pomidorów.
Przedstawcie rozwiązanie tego zadania na osi liczbowej.
0
6
12
18
b) Na 2 klombach zakwitło po 9 nasturcji. Ile nasturcji zakwitło na klombach?
- Co jest podane w zadaniu?
- Co mamy obliczyć?
- W jaki sposób obliczymy ile nasturcji zakwitło na klombach?
9 + 9 = 18
2 · 9 = 18
+9
9
18
Odp. Na klombach zakwitło 18 krzaków pomidorów.
c) Na 4 gałęziach gruszy zakwitły po 4 kwiatki. 7 z nich zostało zapylonych przez
pszczoły. Ile kwiatków zostało niezapylonych?
- Co jest podane w zadaniu?
- Co mamy obliczyć najpierw?
- W jaki sposób obliczymy ile kwiatków zostało niezapylonych?
- Proszę zapisać rozwiązanie na tablicy.
4 · 4 = 16
16 – 7 = (16 – 6) – 1 = 10 – 1 = 9
Ujęcie rozwiązania w jednym zapisie:
(4 · 4) – 7 = 16 – 7 = 9
Przedstawienie rozwiązania na grafie drzewkowym:
·
-
Odp. Zostało niezapylonych 9 kwiatów.
5. Propedeutyczne wprowadzenie pojęć: czynniki, iloczyn, prawo
przemienności mnożenia.
- Dodajcie liczby w rzędach i szeregach, a potem dodawanie liczb zastąpcie
mnożeniem.
● ● ● ●
● ● ● ●
4
+
4
+
4
3+3+3+3
12
● ● ● ●
W jaki sposób można zapisać to działanie nie sumując szeregów i rzędów?
3 · 4 = 12
4 · 3 = 12
Czynniki to liczby, które mnożymy.
Iloczyn to wynik z mnożenia.
Iloczyn nie zależy od kolejności czynników. Jest to prawo przemienności, które
rządzi mnożeniem.
6. Uzupełnianie tabelek funkcyjnych.
12
16
18
1 ·12
12 ·
·6
6·
3·
4·
1 · 16
16 ·
2·8
8·
4·
1 ·18
2·9
9·
3·
6·
7. Uzupełnianie brakujących znaków działań.
2 ·10 = 20
1...8 = 8
2...10 = 12
1...8 = 9
5...5 = 10
10...0 = 0
4...5 = 20
0...8 = 0
8. Praca indywidualna z książką.
9. Zadanie pracy domowej.
15...1 = 15
15...4 = 19
0...9 = 0
1...19 = 19
Download