Działania pamięciowe na liczbach naturalnych

advertisement
Scenariusz lekcji matematyki
AUTOR: Gabriela Źrałek
TEMAT LEKCJI: Cechy podzielności przez 2, 5 i 10.
KLASA: IV
CELE LEKCJI:
 uczeń zna cechy podzielności przez 2, 5, 10,
 uczeń znajduje brakujące cyfry w liczbie, tak aby była podzielna przez 2, 5, 10,
 uczeń stosuje poznane cechy podzielności w zadaniach,
 rozwijanie spostrzegawczości i zdolności kojarzenia.
METODY NAUCZANIA:
rozmowa, elementy dramy, metoda czynnościowa
FORMY ORGANIZACYJNE LEKCJI:
 praca zbiorowa,
 praca indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
 plakat z rysunkiem ulicy, na którym ponumerowano domy,
 cztery arkusze papieru z napisem Liczbolandia i podtytułem na pierwszym:
„Przyjmujemy tylko liczby podzielne przez 2”, a na kolejnych arkuszach: ... 5, ... 10,
 karteczki z liczbami do wylosowania (załączniki nr 1 i 2),
 cztery kartki z napisem Księga gości,
 podręcznik.
PRZEBIEG LEKCJI:
I
Część wstępna lekcji
1. Przywitanie uczniów i czynności porządkowe.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Krótkie powtórzenie na temat dzielników i wielokrotności liczb.
II Część właściwa lekcji
1. Podanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel pyta, jak uczniowie rozumieją słowo „cecha”. Uczniowie mówią, z czym
im się to słowo kojarzy.
3. Nauczyciel odwołuje się do wiadomości uczniów o liczbach parzystych, wiesza plakat
z rysunkiem ulicy z ponumerowanymi domami (po jednej stronie numery parzyste, po
drugiej – nieparzyste). Uczniowie podają przykłady liczb parzystych, wypowiadają się
o numeracji domów na rysunku, wypisują w zeszycie liczby parzyste, zapisują
wniosek:
Liczba jest podzielna przez 2, jeśli jest parzysta (jeśli jej cyfra jedności to 0, 2, 4, 6, 8).
4. Nauczyciel prosi uczniów o odszukanie w zeszycie zapisanych na tej lekcji
wielokrotności liczby 5, a następnie o wypisanie wielokrotności liczby 5 większych od
50, a mniejszych od 100.
Uczniowie wypisują wielokrotności, odczytują je, wypowiadają się na temat swoich
spostrzeżeń o cyfrze jedności i zapisują wniosek:
Liczba jest podzielna przez 5, jeśli jej cyfra jedności to 0 lub 5.
5. Nauczyciel poleca uczniom wpisać kolejne wielokrotności liczby 10, a następnie
przyjrzeć się cyfrom jedności w zapisanych liczbach.
Uczniowie formułują i zapisują wniosek:
Liczba jest podzielna przez 10, jeśli ma w rzędzie jedności cyfrę zero.
6. Nauczyciel rozwiesza cztery arkusze z napisami Liczbolandia. Wyjaśnia, że za chwilę
każdy z uczniów wylosuje liczbę (załącznik nr 1). Jeżeli jego liczba będzie spełniała
warunki podzielności określone w danej krainie, to będzie mógł ją odwiedzić. Na
pamiątkę pobytu wpisze się do księgi gości.
Uczniowie losują liczby, podchodzą do arkuszy i wpisują się do Księgi gości.
Nauczyciel czuwa nad właściwym wyborem arkuszy, zadając uczniom pytania
pomocnicze. Pyta, czy wszystkie Liczbolandie zostały odwiedzone przez taką samą
liczbę gości - która gościła najmniej gości, która najwięcej i dlaczego.
7. N.: Wyjaśnia, że po raz drugi będą losować kartoniki, ale tym razem będzie napisane,
do której Liczbolandii mają dotrzeć; aby do niej dotrzeć, uczniowie muszą uzupełnić
brakujące cyfry w podanej liczbie (załącznik nr 2).
Uczniowie uzupełniają cyfry i prezentują liczbę całej klasie, mówiąc, którą
Liczbolandię miały odwiedzić.
III Część końcowa lekcji
1. Podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji.
2. Ocena przez nauczyciela pracy uczniów.
3. Zadanie i omówienie pracy domowej (zad. 1, 2, 7 i 8 ze str. 162 z podręcznika).
4. Pożegnanie uczniów.
ZAŁĄCZNIKI:
Załącznik nr 1
256
350
75
632
2900
1502
444
1008
62
81
105
550
335
8
7568
855
1000
3505
692
195
14
10
35
55
101
98
22
6
412
900
liczba
podzielna
przez 2:
liczba
podzielna
przez 2:
Załącznik nr 2
liczba
podzielna
przez 2:
liczba
podzielna
przez 2:
liczba
podzielna
przez 2:
liczba
podzielna
przez 2:
56 1
5401
175
31
liczba
podzielna
przez 5:
liczba
podzielna
przez 5:
liczba
podzielna
przez 5:
liczba
podzielna
przez 5:
liczba
podzielna
przez 5:
liczba
podzielna
przez 5:
21
81
701 1
50
liczba
podzielna
przez 10:
liczba
podzielna
przez 10:
liczba
podzielna
przez 10:
liczba
podzielna
przez 10:
33 1 100 1
liczba
podzielna
przez 10:
liczba
podzielna
przez 10:
31 1
81
liczba
podzielna
przez 2 i 5:
liczba
podzielna
przez 2 i 5:
15 1
48 1
900 1 702 1
68 1 855 1 100 1
liczba
podzielna
przez 2 i 5:
liczba
podzielna
przez 2 i 5:
liczba
podzielna
przez 2 i 5:
55 1 855 1 200 1
61
liczba
podzielna
przez 2 i 5:
31
Download